Američanům se dýchá lépe, emise výrazně klesly

Emise oxidu uhličitého poklesly v USA o 11 % stavu zjištěného v roce 2007. Tehdy se nad zemí hvězd a pruhů dostalo do ovzduší 1,6 miliard tun CO2. Jak uvedla americká Informační energetická agentura (EIA, Energy Information Administration), letos je to „jen“ 1,4 miliardy tun. Jedná se o úspěch environmentalistů, vlády cenící si více životního prostředí, anebo můžeme za čistší ovzduší nad poděkovat spíše ekonomické krizi?

Výrazné snížení emisí v USA za posledních šest let bylo způsobeno ekonomickou krizí, přechodem na obnovitelné zdroje a především obrovským rozmachem těžby břidlicového plynu.
Výrazné snížení emisí v USA za posledních šest let bylo způsobeno ekonomickou krizí, přechodem na obnovitelné zdroje a především obrovským rozmachem těžby břidlicového plynu.

Recese pochopitelně roli v procesu poklesu emisí roli sehrála, ale mnohem menší, než jí zahraniční analytici přisuzovali. Podívejme se ale nejprve na jednotlivé hlavní složky emisního zatížení.

Z nich první místo rozhodně patří spalovaným pohonným hmotám. Jejich spotřeba od ropné krize v roce 1979 strmě letěla vzhůru. V roce 2005 se fosilní paliva podíleli na celkových emisích přídavkem 715 milionů tun oxidu uhličitého.

Autem do práce? Raději autobusem

Letos to bylo o 14 % méně, tedy o nějakých 101 milionů tun CO2. Pokles o přibližně jednu sedminu se nezdá příliš významný, ale pro příklad to naznačuje, že na silnice v USA vyjelo o 77 milionů aut méně.

Američané skutečně začali preferovat jiné alternativy dopravy, a mnohem více dnes sázejí na hromadné dopravní prostředky. Součástí administrativních opatření USA totiž bylo výrazné zesíťování nabídky přepravních služeb, spolu s jejich cenovým zvýhodněním.

Kdo nechá ráno auto doma, dostane se do práce často rychleji a bez zbytečného stresu v nekonečných kolonách a nemusí zdlouhavě hledat parkování. Zapomínat by se ale nemělo na „limity efektivity“.

Americké automobilky už dávno nesázejí na silné vozy, jejichž masivní spotřeba byla odrazem luxusu. Většina aut teď prý dojede ve Státech na jeden galon mnohem dál, než jejich předchůdci před deseti lety.

Nejšpinavější ze všech

Uhlí dominovalo výrobě energie v USA po dlouhá desetiletí. Z neotřesitelné pozice „černého“ krále průmyslu a energetiky se však v posledních letech stává spíše „černým Petrem“. Poplatky za znečišťování životního prostředí, vysoké nároky na zavádění technických inovací a především fakt, že nemalá část tepelných elektráren napříč Spojenými státy už přesáhla dobu své životnosti (a nevyplatí se je „oživovat“), to vše se promítlo do výrazného snížení emisí.

Uzavření nebo nucené odstávky, ze které se nejspíš už neproberou, se zatím dočkalo 149 uhelných elektráren. Prozatím se uzavření zmíněných závodů promítlo do snížení emisí z elektráren o dvacet procent.

Na seznamu elektráren, jejichž životnost už brzy skončí, se od roku 2005 objevilo dalších pět set jmen. V tomto segmentu se tedy dá s úspěchem uvažovat o dalším snižování emisí. Ne všude se ale emise snižují, někde naopak rostou.

OZE na změnu nestačí

Takovým případem jsou například elektrárny na zemní plyn. Zatímco v roce 2006 nepatřily mezi ty nejpopulárnější, v roce 2012 už přispívali k emisní bilanci USA 373 miliony tun oxidu uhličitého. Vzestup produkovaných emisí o 17 % dělá environmentalistům těžkou hlavu. Ze zemního plynu se totiž uvolní na produkovanou jednotku energie o polovinu více oxidu uhličitého, než třeba z uhlí.

Obnovitelné zdroje energie, slunce i větru, jsou možná na strmém vzestupu, ale pořád ještě nemohou dorovnat výkon „nečistých“ zdrojů. Větrná energetika poskočila od roku 2007 o více než trojnásobek, a zásobuje dnes elektřinou na patnáct milionů domácností, stejně tak i solární, která zvětšila svůj instalovaný výkon o čtrnácti-násobek.

Síla větru přijde na řadě míst levněji, než energie z uhlí, ale pořád se podle analytiků nedá hovořit o „celkové změně“. Nad Amerikou se možná dýchá o něco lépe, ale pořád zbývá ještě spousta práce.

12 komentářů: „Američanům se dýchá lépe, emise výrazně klesly

 • 22. 10. 2013 (16.54)
  Trvalý odkaz

  Dokonce z důvodů neefektivity odstavili i několik v ČEZku takzvaných „bez emisních“ jaderných reaktorů.

  Reagovat
    • 23. 10. 2013 (19.00)
     Trvalý odkaz

     …a několik nových stavějí. A co se týče těch emisí, tak země (jako třeba Francie) jenž většinu své spotřeby pokrývají pomocí JE mají na obyvatele i HDP mnohem nižší emise CO2 než země jenž rozhodly utratit biliony euro a docílit snížení emisí CO2 pomocí takzvaných „obnovitelných“ zdrojů energie.

     Reagovat
     • 24. 10. 2013 (12.04)
      Trvalý odkaz

      Francouzský předseda vlády Jean-Marc Ayrault prohlásil, že celkový finanční výnos produkovaný provozovanými francouzskými jadernými elektrárnami bude vyčleněn na financování změny energetického mixu země, který bude nově obsahovat větší zastoupení obnovitelných zdrojů.
      Současně s ambiciozními plány na redukci spotřeby energie představuje proměna energetiky změny energetického mixu Francie, který byl od 70. let založen především na jaderné energii. Úvodem dvoudenní konference zopakoval francouzský prezident, Francois Hollande, svůj volební projev z roku 2012, čímž připravil půdu novému zákonu o snížení podílu výroby energie z jádra na 50% do roku 2025 a uzavření nejstarší francouzské jaderné elektrárny Fessenheim do konce roku 2016.

      V závěrečné řeči konference Ayrault poznamenal, že nastavením kurzu k poklesu podílu výroby energie z jádra na 50% – ze současných více než 75% – by znamenalo, že by Francie potřebovala významně rozvinout své obnovitelné zdroje energie.

     • 24. 10. 2013 (12.11)
      Trvalý odkaz

      Ve Francii začnou po 60 letech jaderné elektrárny vracet část dotací. V ČEZku se budou jaderné dotace dále zvyšovat.

 • 22. 10. 2013 (15.05)
  Trvalý odkaz

  jedná se o katastrofální propad ekonomiky
  který se jen prezentuje jako zelené řešení

  Reagovat
 • 22. 10. 2013 (9.32)
  Trvalý odkaz

  Ještě jedna poznámka, nejsem si jistý, jestli jim vyšší emise oxidu uhličitého pomáhají ve snazším dýchání. Vždyť je to hovadina. Emise CO2 nemají s dýcháním vůbec nic společného, to by musely být v trochu jiných řádech.

  Reagovat
  • 23. 10. 2013 (12.21)
   Trvalý odkaz

   Máte pravdu. Nicméně se snížením emisí oxidu uhličitého přichází automaticky také snížení všech ostatních emisí, včetně těch, které skutečně lepší respiraci napomáhají (popílek, pevné částice, oxidy síry, dusíku apod.)

   Reagovat
   • 24. 10. 2013 (21.25)
    Trvalý odkaz

    To není pravda , když někdo ve vašem okolí bude topit plynem ani to nepoznáte. Když bude topit syrovým dřevem budou sice emise CO2 nižší , ale vy se budete dusit. Emise škodlivin obecně souvisí s CO2 jen nepřímo. Je to o technologii – Dnešní SUV mají také vyšší emise CO2 než stará škoda 120….
    Článek nestojí za nic.

    Reagovat
 • 22. 10. 2013 (6.34)
  Trvalý odkaz

  …malá chybička… „Ze zemního plynu se totiž uvolní na produkovanou jednotku energie o polovinu více oxidu uhličitého, než třeba z uhlí.“ ..je to opačne, o polovicu menej :-) A keďže sa presadzujú plynové elektrárne a majú za posledné roky bridlicový boom (plyn išiel niekde až na 1/7 pôvodnej ceny) a súčasne sa prerábajú uholné elektrárne na plyn …. hlavne preto sklesli emisie. Na rozdiel od Európy kde máme víťazné ťaženie OZE, zatvárame atómky a plynové elektrárne (v menšej miere aj uholné)a CO2 nám utešene rastie! Medzi rokmi 2011 a 2012 nárast o 2,4 % ! Ups

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *