Thajsko – nová hvězda solární energetiky?

Solární energetika vstupuje do Thajska, a ve velkém. Spojení thajské společnosti Thai Solar Energy (TSE) s britským kolosem Conergy odstartovalo novou éru alternativních zdrojů energie ve východní Asii. Země proslulá (z pohledu Středoevropana) překrásnou přírodou, prastarými památkami a sexuální turistikou, se dosud držela spíše trochu stranou nových trendů. To má ale s jasnou rozhodností změnit výstavba dvou velkých solárních parků o kapacitě 21 MW.

Solární park o výkonu 12,4 MW, vybudovaný v thajském Nakhon Pathom. Jeden z prvních počinů společnosti Conergy v této zemi. Zdroj: ConergyGroup.com
Solární park o výkonu 12,4 MW, vybudovaný v thajském Nakhon Pathom. Jeden z prvních počinů společnosti Conergy v této zemi. Zdroj: ConergyGroup.com

Conergy je ve světě známa jako stabilní partner. Pro thajskou TSE bude zajišťovat kompletní pořizovací servis: inženýrské služby, dopravu materiálu, sestavení dílů a konstrukci na vybraných lokalitách.

Konkrétní umístění není dosud ještě známo, prozatím se hovoří o tom, že instalace by měly být umístěny v provinciích Suphan Buri a Kanchanaburi. Jednadvacet megawatt není v očích světa zase tolik, přesto se bude jednat o značně rozsáhlé projekty. Posuďte sami.

Dohromady se mají obě solární farmy rozkládat na ploše 500 000 metrů čtverečních. Optimálně by měly být schopny generovat 29 500 MWh ročně, tedy zhruba tolik, kolik by činila spotřeba 14 000 domů.

Podstatné hledisko tvoří i ekologická „přidaná hodnota“, v podobě snížení emisní oxidu uhličitého o 15 700 tun ročně. Stavba by měla být započata v únoru roku 2013, a hotova do července téhož roku.

Conergy si i v zemích v thajském sousedství upevňuje pozice. Projekt s TSE reprezentuje již šestý takový projekt v dané oblasti.

Alexander Lenz, ředitel poboček společnosti Conergy pro oblast Středního východu a Asie k tomu dodává: „Thajská vláda by si ráda do roku 2022 splnila jedno přání: čtvrtinu energetické bilance země hrazené z obnovitelných zdrojů. A my jim s naplněním tohoto snu rádi pomáháme. V současné době totiž Thajsko musí téměř polovinu energie dovážet ze zahraničí.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *