Solární stromy na naše parkoviště!

se na silnice teprve pomalu derou, ale pro jejich fungování už začíná pomalu růst. se svým projektem chystá instalaci prvních v ČR v a . se zase chystá už příští rok uvést na trh elektromobil . Aby mohly elektromobily dobře fungovat, potřebují právě kvalitně zpracované zázemí dostupné všem řidičům.
solární les od Mars Neville
Nápad instalovat na parkoviště solární „stromy“ není nový. Provedení designéra Neville Mars je však jedinečné. Obrovské sloupy porostlé „listy“ fotovoltaiky jsou potěchou oka i ekologicky smýšlejícího srdce. Les malých poskytuje zaparkovaným autům nejen tolik potřebnou štávu, ale také stínění, díky čemuž nemusí být puštěna a opět se šetří energií.
solární les od Mars Neville
Celý fotovoltaický les se navíc dokáže, podobně jako jiné rostliny, otáčet za sluncem a rovnat tak, aby se jednotlivé nestínily. Prorostou někdy našimi městy solární lesy?
solární les od Mars Neville

ecofriend

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

8 komentářů: „Solární stromy na naše parkoviště!

 • 3. 6. 2011 (9.06)
  Trvalý odkaz

  Vypadá to opravdu dobře, a fungovat to bude zřejmě také efektivně.Ovšem nákladová cena za takové parkoviště je věc jiná…Nicméně ačkoli fandím ekologické energii, nikde není psáno, kolik emisí a škodlivých látek se vypustí při výrobě takových „ekologických“ panelů… divili by jste se..

  Reagovat
 • 26. 10. 2010 (13.50)
  Trvalý odkaz

  Tohle je úžo! Konečně bych měl pocit, že se nalézám v 21.století!!! Ty parkoviště u Hypermarketů, kde stromečky leda hynou nahradit estetickým výtvorem, který je víc než užitečný je přesně to co od civilizace čekám! Dokonalou starost o životní prostředí a přírodu také.

  Reagovat
 • 29. 8. 2009 (10.41)
  Trvalý odkaz

  parada, v takomto lese by som to chcel niekedy odparkovat

  Reagovat
 • 19. 8. 2009 (8.25)
  Trvalý odkaz

  Drobný problém s těmi střechami supermarketů, ale i skladových a výrobnéích hal je ten, že prostě panely neunesou… Oni mnohdy neunesou ani sníh. :-( A náklady na zvýšení nosnosti jsou příliš vysoké.

  Reagovat
 • 13. 8. 2009 (21.54)
  Trvalý odkaz

  Střecha jednoho běžného supemarketu (28x57m) pokrytá solárnímy panely ročně vyrobí přes 150 MWh elektřiny. V naší republice je 555 supermarketů, 426 diskontních prodejen a 160 hypermarketů = 1141 vhodných střech ty by ročně vyrobily přes 170 GWh elektřiny. To zodpovídá elektřině pro víc než 50.000 domácností.

  Reagovat
 • 13. 8. 2009 (17.40)
  Trvalý odkaz

  Bych solarni panely dal na vsechny haly, a supermarkety. Nebude to moc videt, a alespon se vyuzije prostor.

  Reagovat
 • 4. 8. 2009 (15.13)
  Trvalý odkaz

  estetika je taky důležitá. Paneláky jsou taky relativně efektivní, ale kdo na to má čučet.

  Reagovat
 • 3. 8. 2009 (19.55)
  Trvalý odkaz

  lepší je snad normální střecha pokrytá solárními panely.je to jednodušší na konstrukci než takovéhle složitosti. Ať si designéři hračičkují u sebe doma, ale když něco děláme, tak to musí být EFEKTIVNÍ!! Ale každopádně stíněná parkoviště se solárními panely jsou dobrá věc, když jsme v Terstu nechali přes poledne auto na slunku tak otevřít dveře bylo jako strčit nos do trouby:-)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *