V Kolumbii staví domy z plastových odpadů

Kolumbie není zemí stojící na špici racionálního nakládání s odpady. Hlavní město Bogota produkuje okolo 700 tun plastů denně.

Zrecykluje jen okolo stovky. Co s hromadami plastových odpadů? Společnost Concepto Plástico má řešení. Pokud mají kolumbijská města nadbytek plastů, trpí na druhé straně nedostatkem dostupného bydlení.

Bytová krize je navíc umocněna výraznou migrací obyvatel venkova do měst, ve kterých pak často nenacházejí ani ubytování, natož pak práci. Concepto Plástico se proto rozhodli „zabít tři mouchy jednou ranou“. Lidem z venkova dali práci, při které z odpadních plastů vyrábí stavební materiál pro konstrukci nouzových obydlí, ve kterých mohou bydlet.

Tato uzavřená sociálně-ekonomická smyčka má však přesah i do reálného byznysu. Problém s přelidněnými městy má prakticky celá Latinská Amerika, kde už 80 % obyvatel žije ve městech.

A stejně jako Bogotu tíží haldy plastů na skládkách i jiné metropole. Proto se vize Concepto Plástico velmi rychle šíří. Odpady z plastů se v lisovnách stávají stavebním materiálem pro levná obydlí, jejichž pořizovací cena (od základů po střechu) nepřesahuje 5200 dolarů.

Není to úplně málo, ale pořád to vyjde levněji, než bydlení v centru nebo v přeplněné a kriminalizované favele, ovládané drogovými kartely a gangy. „Náš konstrukční systém vychází o 30 % levněji než cokoliv jiného, co postavíte na venkově i ve městě,“ chlubí se výrobci.

Podstatné přitom je, že díky unikátnímu designu vytlačených stavebních bloků může začít dům stavět skutečně každý, byť nemá potřebné znalosti. Kostky do sebe totiž zapadají jako dílky stavebnice.

Bydlení postavené z plastových kostek sice není luxus, ale je to střecha nad hlavou. A svým způsobem je to investice do budoucna, protože plastové bloky spolehlivě vydrží ještě dalších 500 let, aniž by se nějak pozměnil jejich tvar nebo funkce.

Materiál je přitom voděodolný, nepodléhající zkáze plísní, a přitom je dostatečně flexibilní na to, aby ustál zemětřesení. A pokud se vám dům od Concepto Plástico přestane líbit, můžete si ho jednoduše rozebrat na součástky, a přestavět podle vlastních plánů na jakékoliv lokalitě.

Jeden myslel na “V Kolumbii staví domy z plastových odpadů

  • 11. 2. 2017 (23.27)
    Trvalý odkaz

    Jedna ušmoulaná fotka aj to je teda úroveň webu zbohem.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *