Plasty z moří se mohou proměnit na stavební materiál

Moře a oceány jsou doslova zaplaveny plasty. Nad kreativními způsoby čistění oceánů dumá nejedna chytrá hlava. Jenže co s nimi poté?

„Ještě před pár dny plavaly tyto plasty v moři, kde škodily životnímu prostředí. Teď je z nich udržitelný stavební materiál.“ Zdroj: ByFusion
„Ještě před pár dny plavaly tyto plasty v moři, kde škodily životnímu prostředí. Teď je z nich udržitelný stavební materiál.“ Zdroj: ByFusion

Peter Lewis, vedoucí týmu vývojářů ze společnosti ByFusion ukazuje jak učinit z odpadů, které nebezpečně zasahují do životního prostředí, udržitelný stavební materiál.

Sběrné vlečné sítě, plováky a nafukovací bariéry, lopatkové sběrače, plovoucí shrnovače a solární odstředivky, to je jen malá ukázka současných nápadů na vyčištění rozsáhlých ploch oceánů a moří od plastů. Jenže tyto navýsost kreativní nápady řeší problém jen z části.

Málokdo z vynálezců se totiž se stejnou invencí pozastavuje nad tím, co s vylovenými plasty bude dál. Upnout se na efektivní sběr plastů z povrchu hladiny je přitom jen první částí náročného úkolu. Pokud totiž nebude čištění oceánů ekonomicky zajímavé (nebude pro vylovené plasty další využití) nikdo do něj investovat nebude.

Peter Lewis inženýr v novozélandské společnosti ByFusion se dívá na problém z druhé strany. Neřeší otázku výlovu, ale opětovného využití. Sekundární zpracování vylovených plastů přitom naráží na velmi nepříjemnou bariéru: z moří extrahovaný materiál má různý původ, velikost i složení.

Narazíte tu na částečky veliké zlomky milimetrů, stejně jako na půlmetrové kusy. Jejich přetřiďování by činilo z celého procesu separace ekonomickou noční můru. A proto navrhuje, vyrábět z komplexního materiálu jednolité stavební bloky. Plastové cihly z odpadu, chcete-li.

„V ByFusion disponujeme mobilní platformou, která nám umožňuje tlačit plastové bloky různého tvaru a velikosti, přesně podle zadání,“ říká Lewis. Produkt, zvaný prostě RePlast, je využitelný jako každý jiná cihla.

Navíc je velmi lehkým stavebním materiálem, který má velmi dobré izolační vlastnosti. „K jejich výrobě není zapotřebí žádná ropa, a produkce emisí je minimální. V konečném důsledku tu máme téměř stoprocentní uhlíkově neutrální a netoxický model produkce.“

Jednotlivé bloky jsou tlačeny tak, aby se v jejich povrchové struktuře vytvořily „zámky“. Konstrukce pak nevyžaduje žádné lepidlo nebo povrchový tmel. „Nemusíte řešit velikost frakcí odpadních plastů, nebo jejich původ,“ dodává Lewis.

„RePlast je možné vyrobit ze všeho.“ Dosavadní výsledky „tlačení“ plastových bloků sice nevypadají příliš vzhledně, ale v jejich prospěch hovoří „o 95 % lepší emisní bilance, než v případě stavebního betonu“. RePlast navíc obdržel certifikaci ekologického stavebního materiálu LEED.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *