Mexiko připravuje 100MW větrnou farmu

Mezinárodní společnost Enel Green Power se chystá investovat $220 mil. do rozvoje projektů větrných elektráren v Mexiku. Enel tak pokračuje ve svém ambiciózním plánu dosáhnout do konce roku 2015 v souhrnu 10 400 MW instalované kapacity obnovitelných zdrojů.

„Enel Green Power spustí větrnou farmu Vientos del Altiplano pravděpodobně v polovině roku 2016. Zdroj: enelgreenpower.com
„Enel Green Power spustí větrnou farmu Vientos del Altiplano pravděpodobně v polovině roku 2016. Zdroj: enelgreenpower.com

K naplnění tohoto cíle má nemalou měrou přispět právě dokončení větrné farmy Vientos del Altiplano v mexickém státě Zacatecas. Ta by po svém dokončení měla mít výkon až 100 MW a být schopná dodávat ročně odběratelům až 280 GWh.

Plány na výstavbu zařízení několik měsíců projednávali klíčoví partneři, tedy provozovatel Vientos del Altiplano S. de R.L. a mexická divize Enel Green. Řešení se totiž netýkalo jen výběru optimálního umístění, ale i vhodné sestavy turbín.

¨

Výběr nakonec padl na „okres“ spadající pod město Mazapil Villa de Cos, v jehož těsném sousedství bude instalována padesátka 2 MW turbín. V Mazapil, o celkové rozloze 6400 kilometrů čtverečních, není o místo pro výstavbu nouze, problémem tu ale zůstává nedostatečná energetická infrastruktura.

Sídla jsou zde řídce rozmístěna, a žije zde jen 35 000 potenciálních odběratelů z řad obyvatel. V případě okamžitého zahájení výstavby by mohl být celý projekt větrné farmy Vientos del Altiplano mohl být hotov v polovině roku 2016.

S instalací tohoto zařízení by se výkon obnovitelných zdrojů energie dodaných společností Enel v Mexiku zvýšil na 400 MW (další aktuální realizovaný projekt, větrná farma Domencio I+II zatím čeká na spuštění).

Přibližně 350 MW by pocházelo z větrných elektráren, a 53 MW pak z výstavby vodních elektráren, na které se Enel Green Power také nemalou měrou soustředí.

Mexiko nyní usiluje o dosažení 21 % podílu OZE v národním energetickém mixu do roku 2030, a tak se snaží osvědčeným zahraničním investorům, například společnostem Vestas či Gamesa, vytvořit co nejlepší podmínky.

Enel Green Power, založená v roce 2008 a se sídlem v Římě, rozhodně není na poli OZE nováčkem, ale v Mexiku se dosud plně neprosadila. Doménou této společnosti zůstává především Itálie, Španělsko, Bulharsko a území USA.

Úspěšně realizovaný projekt větrné farmy u Vientos del Altiplano by mohl další spolupráci s Mexikem posunout na vyšší úroveň.

Jeden myslel na “Mexiko připravuje 100MW větrnou farmu

  • 27. 7. 2015 (17.13)
    Trvalý odkaz

    Jediným háčkem je že to bude 21% elektrické energie, ne veškeré, na to si budeme muset ještě dost dlouho počkat. Ideální by bylo kdyby se pdoařio dosáhnout 100%. Ale to bude chtít vybudovat všechno, jak dostatečnou kapacitu primárních zdrojů, tak zálohy a mnoho dalšího.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *