Nové datové centrum Google bude pohánět vítr

Společnost Google se pustí v Holandsku do výstavby nového datového centra. Čím je projekt, který bude vznikat u Eemshavenu, zajímavý? Kromě úctyhodné výše odhadovaných nákladů, jež se mají vyšplhat na 773 milionů dolarů, to bude především tím, že celý závod má být bezezbytku poháněn větrnou energií

Vizualizace projektu větrné farmy u Delfjilzu. Zdroj: Eneco
Vizualizace projektu větrné farmy u Delfjilzu. Zdroj: Eneco

Necelých 200 kilometrů od Amsterodamu se v příštích čtyřech letech bude stavět datové centrum, které bude zprostředkovávat kvalitní vysokorychlostní přenos dat mezi Evropou a USA. Datové centrum Google v Eemshavenu bude v pořadí čtvrtý energeticky nejšetrnější komplex v Evropě.

Transatlantická optická vlákna ale budou vyžadovat spoustu energie: hovoří se až o 8000 MW. I proto společnost Google s holandským dodavatelem obnovitelných zdrojů energie, společností Eneco, podepsala desetiletou smlouvu o stabilním odběru.

Prakticky veškerá energie, kterou vyrobí právě vznikající obří větrná farma u Delfzijlu tak bude proudit právě sem.

Slíbili jsme, že každodenní operace našeho datového centra v Eemshavenu budou zajišťovat obnovitelné zdroje, a tento slib bezezbytku dodržíme,“ říká Francois Stern, ředitel globální infrastruktury společnosti Google. „Smlouva uzavřená na deset let se společností Eneco garantuje našemu partnerovi stabilní investici, a přispěje i k ozdravění životního prostředí.“

Jak dále Stern připouští, pro Google je volba obnovitelných zdrojů i příslibem úspor do budoucna. Podobné dlouhodobé smlouvy v posledních osmnácti měsících Google uzavřel i s poskytovateli obnovitelných zdrojů energie ve Finsku a Švédsku.

Smlouvu si pochvalují i představení z Eneco. Jeroen de Haas, vedoucí společnosti, prohlásil, že: „Je velmi poctěn tím, že může společnosti Google dopomoci k vytýčenému cíli, uhlíkové neutralitě.“

Stavba datové centra u Eemshavenu má začít se začátkem nového roku, větrná elektrárna u Delfjizlu má být hotová v roce 2016. Výstavba má na trhu práce vytvořit na 1000 pracovních míst, a dalších 150 pak budou tvořit zaměstnanci zajišťující vlastní provoz datového centra.

Jeden myslel na “Nové datové centrum Google bude pohánět vítr

  • 21. 11. 2014 (14.16)
    Trvalý odkaz

    8000MW? Prosím vás, nemáte tem chybu? To je tolik elektrického výkonu, který se rovná asi polovičce naší kapacity bez FVE a PVE. Nejsem si jistý, ale na to by muselo být vybudováno několik jaderných bloků, nebo uhelných elektráren.

    Navíc se v linkovaném článku o žádných tisících MW nepíše, vlastně se tam nepíše nic ani o spotřebě ani o rezervovaném výkonu. 8MW bych pochopil, to je reálné a možná ještě i 80MW, ale 800, nebo 8000MW? To je moc. Také náklady jsou tam uváděny v milioech Euro, proč je převádíte na USD a ne rovnou na Kč? To by dávalo větší smysl.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *