Spotřeba vody v létě roste. Jak jí neplýtvat doma ani na zahradě?

Denní spotřeba vody na člověka se pohybuje okolo 100 litrů a v letních měsících se ještě zvyšuje.

Podle průzkumu společnosti E.ON řeší úspory vody až 85 % domácností. Léto je však na množství spotřebované vody nejnáročnějším obdobím. Přitom často stačí jen dodržet několik základních pravidel, jak s vodou pracovat. Přinášíme šest praktických tipů, jak v letních měsících šetřit vodou v domácnosti i na zahradě.

1. Šetřiče vody

Šetřiče redukují průtok vody, kterou zároveň mísí se vzduchem. Vodu načechrají a výsledný požitek ze sprchování je stejný jako při plném puštění proudu vody. Nejde o žádné složité technologie, jejich instalaci zvládne i svépomocí doma každý.

„Šetřiče vody si oblíbilo už 25 % českých domácností. Zajišťují pohodlí a slibují až čtvrtinovou úsporu vody,“ komentuje výsledky průzkumu, který loni realizoval Ipsos pro společnost E.ON, Michal Doležel z projektu E.ON Rádce. Pokud chcete mít pod kontrolou i spotřebu vody na zahradě, jsou vhodné ruční rozprašovače, u kterých ovládáte průtok vody z hadice pohybem ruky.

2. Dešťovka na zahradě i v domácnosti

Dříve se dešťovka používala jen na zavlažování zahrady, případně pokojových rostlin. Dnes přibližně 28 % českých domácností využívá k úsporám dešťovou vodu i doma.

„Nyní můžete díky moderním technologiím s dešťovou vodou splachovat nebo prát prádlo. Při jejím využívání v domácnosti je nutné dbát na technická zabezpečení. Před pořízením takové technologie je ideální poradit se s odborníky. Kontakt s nimi by vám měla zajistit firma, od které jste si technologii vybrali,“ vysvětluje Tomáš Ondra z portálu Vodárenství.cz.

Dešťovka je pro své vlastnosti vhodná i na zavlažování zahrady. Stačí mít velkou nádrž na vodu, do níž ji nachytáte. Na systémy pro hospodaření s dešťovou vodou můžete v určitých oblastech ČR dokonce získat finanční příspěvek z dotačního programu Dešťovka.

3. Solární sprcha a bazény

Pokud vlastníte bazén, vyšší spotřebě vody se v létě jen těžko vyhnete. I v tomto případě ale můžete uspořit. Bazény zapuštěné do země nepotřebují měnit vodu každý rok. Při správné péči, zabraňování vstupu nečistot a kvalitnímu zazimování jde část vody na jaře přefiltrovat a použít znovu.

V zahrádkářských koloniích, kde je přístup k vodě složitější, se vyplatí pořídit si solární sprchu. Černý vak se umístí na slunné místo a na sklonku dne si můžete dopřát příjemnou sprchu, kterou ohřály sluneční paprsky.

4. Úsporné spotřebiče zabrání plýtvání

Spotřeba vody je nejznatelnější v kuchyni a koupelně. Právě tady jsou ideální volbou spotřebiče s označením A++ nebo A+++. Myčku nádobí dnes využívá už 42 % tuzemských domácností.

„Úsporným myčkám nádobí obvykle stačí na jeden cyklus 10 až 15 litrů vody, což je logicky méně, než když napustíte dřez a musíte každý kousek nádobí ještě oplachovat. Spotřeba u ručního mytí pak dosahuje až 40 litrů vody,“ dodává Ondra.

5. Koupel ve vaně zvyšuje účet za vodu

Při jedné koupeli ve vaně spotřebujeme 100 až 200 litrů vody, což je průměrná denní spotřeba vody na člověka. Vyměnit plnou vanu i za několik kratších sprch představuje jasnou úsporu.

„Nadměrná spotřeba vody je rychle poznat na vyúčtování. Lidé proto začínají nad úsporami vody při koupání více přemýšlet. Poslední průzkumy ukazují, že v České republice dává 69 % lidí z úsporných důvodů přednost sprše,“ doplňuje Doležel data z výzkumu společnosti E.ON.

6. Ohlídejte si tekoucí vodu a kapající kohoutky

Častým zlozvykem je nechávat vodu volně odtékat, nejvíce během ručního mytí nádobí nebo čištění zubů či holení. Ačkoliv se to nezdá, při čištění zubů s puštěnou vodou vypustíme do odpadu až 20 litrů vody. Voda se ale v domácnosti může ztrácet i jinudy.

Kapající kohoutek často znamená únik až 24 litrů vody denně. Přitom k jeho opravě mnohdy postačí jen utáhnout těsnění. Využít každou kapku vody lze také z rychlovarné konvice, přebytkem již zchlazené vody můžeme třeba zalít květiny nebo ji použít do napařovací žehličky.

Jeden myslel na “Spotřeba vody v létě roste. Jak jí neplýtvat doma ani na zahradě?

  • 18. 7. 2017 (10.57)
    Trvalý odkaz

    Šetřit není určitě od věci,ale to o děláme už hraničí se zdravým rozumem, průměr spotřeby je už pod 100 litry a voda je stále drahší, jasně vodárenské společnosti mají náklady a ty musí někdo zaplatit takže působí přímá úměra čím mín vypustíme tím víc zaplatíme. Ale to není stejně řešení.
    V první řadě se musí změnit systém, voda která spadne se musí nechat vsáknout a né necht ji stéct po betonoasfaltových plochách, které se stále za podpory státu staví. Vždyt není normální postavit průmyslovou zónu na poli a jasně postavíme k ní přivaděč z dálnice, vždyt je zde spousta opuštěných průmyslových ploch, které nikdo nepoužívá vesměs i se železničními vlečkami. to ale nikoho nezajímá a raději bude vymýšlet kraviny s přehradami a dalším šetřením, ale to nám stejně nepomůže.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *