Vědci dosáhli 46% účinnosti solárních článků

Jen málokteré odvětví energetického průmyslu se vyznačuje natolik dynamickým prostředím, abychom mohli každý měsíc číst o nových „rekordech“, jako u podílu konverze slunečního záření na elektřinu. Dva měsíce zpátky Izraelci 36 %, před měsícem Australci 40 %.

Účinnější a efektivnější solární články se ne vždy dostanou z laboratoří na trh. Tentokrát to má být jiné. foto: Radomír Dohnal
Účinnější a efektivnější solární články se ne vždy dostanou z laboratoří na trh. Tentokrát to má být jiné. foto: Radomír Dohnal

Jaký je aktuální stav? Držitelem nového světového rekordu v konverzi slunečního záření na elektřinu se stává Evropa, konkrétně německo-francouzský tým bádající v ústavu CEA-Leti.

Zapomeňte na dosavadní rekord, který činil 43,6 %. V laboratořích CEA – Leti už zvládnou účinnost 46 %.

Výsledku bylo dosaženo s využitím nové generace solárních článků značky Soitec/ CEA-Leti z Francie (určených speciálně pro koncentrační elektrárny) v laboratořích německého Fraunhoferova institutu pro solárně energetické systémy ISE.

Předpokládaný potenciál k efektivní konverzi energie z dopadajícího koncentrovaného slunečního záření se má přitom blížit až 50 %.

Klíčem k úspěchu je údajně využití specifických materiálů a členění jednotlivých tenkých článků na „podčlánky“, z nichž každý přijímá a stejný podíl dopadajících fotonů.

Výsledek, šestačtyřicet procent konverze slunečního záření, potvrdili i japonské Laboratoře národního institutu pro vědu a vývoj pokročilých průmyslových technologií.

Tento ústav ve světě sehrává roli hlavního arbitra a odborníka, pokud jde o hodnověrná měření za standardizovaných měřičských podmínek v laboratořích.

„Jsme velmi hrdí, pokud jde o překonání tohoto dosavadního rekordu,“ říká vedoucí francouzské výzkumné sekce, Jocelyne Wasselin, a také vedoucí vývojového oddělení ve společnosti Soitec.

„Je to ale jen začátek, a ani padesáti procentní konverze pro nás nebude strop.“ Zatímco většina velkých úspěchů na poli technických inovací zakotví po dosažení rekordu v laboratořích, solární články od Soitec /CEA -Leti budou k dostání relativně brzy. Jak dodává Wasselin: „Nyní už ve Francii pracuje pětadvacetičlenný tým odborník, techniků a inženýrů na zprovoznění výrobní linky.“

Fraunhoferův institut
Sdílet: