České domácnosti utrácejí za energie tisíce korun ročně zbytečně

Až 80 % českých domácností zbytečně plýtvá energiemi. Výdaje za toto plýtvání se přitom šplhají do tisíců korun ročně. Na následujících řádcích vám přinášíme několik tipů na jednoduché kroky, které často nestojí ani korunu, ale díky nimž můžete spoustu peněz ušetřit.

Přerůstají vám výdaje domácnosti přes hlavu? Zkuste Energometr, který vám poradí jak je zkrotit. foto: E.ON
Přerůstají vám výdaje domácnosti přes hlavu? Zkuste Energometr, který vám poradí jak je zkrotit. foto: E.ON

Stand-by režim sežere i 1500 Kč

Necháváte elektroniku v pohotovostním režimu? Jsou u vás nabíječky neustále připojeny do zásuvky? Potom se nemůžete divit, že vaše vyúčtování za elektřinu dosahuje astronomických částek.

Pohotovostní režim u elektroniky představuje velice nenápadného, ale přitom zásadního žrouta elektřiny. Spotřeba v takzvaném stand-by režimu totiž dosahuje zhruba 1 kilowatthodinu za den. U starších spotřebičů, které příliš nevyužíváte, se dokonce můžete dočkat toho, že za jejich pohotovostní režim zaplatíte více než za skutečný provoz.

„Pokud vlastníte starší televizor, video, dvd, rádio, set-top box a PC sestavu, zaplatíte za rok jejich provozu ve stand-by režimu zhruba 1 500 Kč. Těmto nákladům se můžete vyhnout, pokud budete zařízení vypínat síťovým vypínačem. Pozor dejte také na nabíječky notebooků či mobilních telefonů. Pokud je trvale umístíte do zásuvky a po použití je neodpojujete, spotřebují až 10krát více energie, než kolik je potřeba na samotné nabíjení přístroje,“ vysvětluje Roman Kouba ze společnosti E.ON, která v současné době vydává příručku Úsporná domácnost. Ta obsahuje mnoho tipů, jak doma chytře ušetřit náklady na elektřinu, plyn i vodu.

Myčka ušetří 7 dní ročně a až 110 litrů vody denně

Jedním z největších hříchů, který v českých domácnostech stále přetrvává, je mytí nádobí pod proudem tekoucí vody. Během 5 vteřin proteče otevřeným kohoutkem přibližně 1 litr vody. To znamená, že za 10 minut mytí nádobí pod tekoucí vodou spotřebujete zhruba 120 litrů.

Toto číslo představuje jednu plně napuštěnou vanu. Každodenní desetiminutové mytí nádobí pak z vašich peněženek vytáhne za rok sumu vyšší o neuvěřitelných 3300 Kč. Přitom i při ručním mytí nádobí lze významně ušetřit.

„Lepší než mýt nádobí pod proudem vody je napustit si celý dřez a v něm postupně umývat jednotlivé kousky od těch nejméně znečištěných. Velkým pomocníkem při šetření jsou takzvané perlátory. Jedná se o speciální regulační prvky osazené na výtoku vodovodní baterie, které míchají vodu se vzduchem, a tím spoří 20 až 50 % vody,“ vypočítává Ivana Klobušníková, jednatelka občanského sdružení Energy Centre České Budějovice, která poskytuje poradenství v oblasti hospodárného využívání všech druhů energií. Není to jediný způsob, jak výdaje za vodu snížit.

„Samozřejmě ve všech hlediscích nejúspornější jsou myčky. V programu Eco spotřebují na 1 mycí cyklus pouze 10 litrů vody a přibližně 1 kilowatthodinu elektřiny. Při mytí nádobí v napuštěném dřezu spotřebujete o 5 až 15 litrů vody více. Naprosto neoddiskutovatelná je pak u myčky úspora z hlediska času. Ročně s ní totiž můžete ušetřit až 7 dní,“ říká Ivana Klobušníková.

Prádlo na radiátoru zvýší nároky na teplo

Velkým faulem českých domácností vůči životnímu prostředí jsou přetopené místnosti a nesprávné větrání. Pokud necháte okno otevřené hodinu, ztratí se zhruba 50 až 75 % tepla.

Větrání s využitím ventilační polohy okna zase vede ke zbytečnému ochlazování zdí a následné nutnosti více topit. Odborníci proto doporučují krátké, ale intenzivní větrání s okny otevřenými dokořán. Velkou ztrátu financí představují i přetopené místnosti.

„Každý stupeň Celsia navíc představuje zvýšení spotřeby energie až o 6 %. Doporučené teploty v kuchyni a obývacím pokoji se přitom pohybují mezi 20 a 22 stupni, teplota v ložnici by neměla překročit 20 stupňů Celsia. V koupelně je dobré přitopit asi na 22 až 24 stupňů, naopak chodba může být vyhřátá jen na teplotu kolem 18 stupňů Celsia. Pokud je otopné těleso v místnosti zakryté záclonou, zvýší se spotřeba tepla až o 40 %. Podobný případ nastane, pokud zakryjete radiátor nábytkem nebo na něm sušíte prádlo,“ vysvětluje Roman Kouba ze společnosti E.ON, která letos na podzim spustila online aplikaci Energometr. Ta umí vyhodnotit, zda vaše domácnost zbytečně plýtvá energiemi. Pokud ano, poradí vám, jak můžete tyto výdaje optimalizovat.

Spláchnutí stojí ročně až 1900 Kč

Neuvěřitelné plýtvání souvisí také s osobní hygienou. Pokud při mytí rukou během mydlení necháváte téct vodu z kohoutku, spotřebujete až o 1/3 vody více. Pakliže nezastavíte vodu během čištění zubů, přijdete zbytečně o zhruba 40 litrů denně. Proto je vhodnější napustit si vodu do kelímku, čímž snížíte spotřebu na pouhé 0,4 litru za den.

Obrovské ztráty souvisejí také se splachováním toalety. Jedno spláchnutí obvykle představuje zhruba 10 litrů vody. Stačí 7 návštěv toalety denně, abyste za rok zaplatili za splachování více než 1 900 Kč. I v tomto případě však existuje řešení. Jedná se o nádržky s dvojitým či trojitým nastavením splachování. Těmi je možné snížit spotřebu vody na pouhé 3 litry na 1 spláchnutí.

Pozor však vždy dejte na protékání či nedostatečné těsnění. Pokud protéká toaleta, denně přijdete o více než 150 litrů vody. Netěsnící vodovodní kohoutek, který propustí 10 kapek vody za minutu, představuje ztrátu 40 litrů za týden.

„Zhruba 20 % českých domácností se snaží o energetické úspory. Většina opatření, která v praxi provádějí, pak sledují především snahu o snížení plateb za energii. To vede k omezování spotřeb na úkor komfortu, ke snižování vnitřní teploty nebo ke změnám dodavatelů energie. Větší efekt přitom mají takové energetické úspory, které zvyšují energetickou účinnost,“ vysvětluje Ivana Klobušníková, jednatelka Energy Centre České Budějovice.

O možnostech dalších úspor je možné se informovat na zákaznické lince společnosti E.ON. Ta jako první z tradičních dodavatelů energií provozuje od začátku prosince svou zákaznickou linku zdarma.

tisková zpráva

7 komentářů: „České domácnosti utrácejí za energie tisíce korun ročně zbytečně

 • 19. 5. 2024 (20.58)
  Trvalý odkaz

  Taky jsme s manželem řešili velké vyúčtování za elektřinu. Náš dodavatel s námi nechtěl o ničem mluvit, a tak jsem se rozhodla pro tady právní pomoc. Díky jejich pomoci se společnost, která nám dodává elektřinu rozhodla všechno vyřešit. Celé vyúčtování zkontrolovali a zjistili, že se jedná o chybu na jejich straně. Advokát se postaral o to, že jsme zaplatili o padesát procent méně.

  Reagovat
 • 9. 12. 2014 (20.13)
  Trvalý odkaz

  Kdo pořád tady ty rady vymýšlí? U nás neexistuje a neexistovalo nikdy aby se nádobí, víc než nůž nebo lžička, prostě jeden kus, umývalo pod tekoucí vodou. Vždycky se čeká až je toho na dřez.

  Pokud na topení člověk suší prádlo tak je to většinou protože se to usušit musí, buď to potřebuje rychle, návštěva se poleje vodou, nebo to prostě do špinavého prádla nejde hodit bez následků (mokré ponožky), případně je v plánu to ještě ten den nosti (mokré ponožky)

  Co se týče nabíječek pak vězte že některé NTB nelze bez nich provozovat, navíc pokud na nich pracujete a máte zaplý režim ochrany baterie pak máte proud tak asi na 1-2 hodiny.

  Taky nevím proč by se musela nutně napouštět voda do kelímku, stačí během čištění zubů nenechávat vodu puštěnou.

  Reagovat
  • 14. 12. 2014 (8.43)
   Trvalý odkaz

   Tak to by mě taky zajímalo, kolik procent českých domácností skutečně myje nádobí pod tekoucí vodou. My to taky neděláme. Když je toho víc, napustím dřez, když méně tak skoro na sucho umyji houbičkou s přípravkem a pod tekoucí vodou pouze opláchnu. To spotřebuje vody ještě méně než myčka. Nicméně na to množství nádobí myčka asi není špatná volba. Jen mi přijde, že to, co u myčky ušetříte za vodu, to utratíte za elektřinu. 1 kW mi nepřijde zrovna málo, jede-li každý den tak je to taky cca 1400 Kč/rok.

   Reagovat
   • 16. 12. 2014 (7.29)
    Trvalý odkaz

    Vězte, že se takový najdou, např. moje tchýně. Pořád brblá, že to stojí hodně a nic pro to neudělá. Na topení suší když je zapnuté, spí při otevřené ventilaci a samozřejmě skoro vždy pustí vodu naplno při mytí nádobí. A věřím, že to není nevýznamná odchylka od průměru. :-)

    Reagovat
 • 9. 12. 2014 (18.12)
  Trvalý odkaz

  České domácnosti utrácejí za energie tisíce korun ročně zbytečně …. ano, díky miliardovým dotacím do oze parodií na elektrárny.

  Reagovat
  • 9. 12. 2014 (20.14)
   Trvalý odkaz

   Jestli jste to vy pořád jeden a ten samý anonymní, udělejte si nick, dost to plete.

   Jinak taky cesta jak dosáhnout grid parity, jsou někde čísla jak by se vyvíjela cena rpoudu bez dotací do OZE?

   Reagovat
   • 9. 12. 2014 (20.55)
    Trvalý odkaz

    Mě by zajímalo jak by se vyvíjel HDP ČR bez miliardového oze tunelu během krize. SR ani Polsko obdobný hovadský systém podpory jako ČR nezavedlo a jejich růst HDP byl celou krizi v plusu.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *