Finové u Baltu zkouší co vydrží větrné elektrárny

Finská vláda aktuálně ohlásila záměr na vybudování příbřežní větrné elektrárny o výkonu přibližně 40 MW, která prověří využitelnost a energetický potenciál tohoto druhu obnovitelné energie v tvrdých severských podmínkách.

"Pokud se zařízení u Pori Tahkoluoto osvědčí, Finsko zvažuje zavedení větrných elektráren." Zdroj: CleanTechnica.com
„Pokud se zařízení u Pori Tahkoluoto osvědčí, Finsko zvažuje zavedení větrných elektráren.“ Zdroj: CleanTechnica.com

Příprava realizace projektu větrné elektrárny u Pori Tahkoluoto v Baltském moři je s napětím sledována i ze zahraničí. Ve hře je totiž otevření celého nového trhu s OZE ve Finsku, právě tak jako otázka, zda bez větrných elektráren bude Finsko vůbec schopno splnit své enegetické závazky vůči EU.

O samotnou instalaci se má postarat společnost Suomen Hyötytuuli Oy Ltd., která zajistí, aby všech deset nosičů turbín bylo vztyčeno a zprovozněno do roku 2016. Zveřejněné informace napovídají, že se nebude jednat ojednu komplexní příbřežní větrnou farmu, ale že několik turbín bude instalováno odloučeně,například na blízké lokalitě Meri-Pori.

Finové si navíc vyžádaly instalaci různých tipů větrných turbín to jak z hlediska značky, tak i velikosti a výkonu.

„Zásadní věcí, která je momentálně v řešení,je jak se jednotlivé větrné turbíny vyrovnají s naším typicky mrazivým klimatem, slaným ovzduším, námrazou i ledem,“ zmiňuje v tiskové zprávě Suomen Hyötytuuli Oy.

Výběr právě této společnosti finskou vládou vycházel z řady doporučení a také jimi propagované univerzálnosti.

„I na nich nyní bude záležet, jaký obraz o sobě ve Finsku větrná energetika vytvoří,“ říká Ministr pro ekonomické záležitosti, Jan Vapaavuori. Vláda zajstila testovacímu zařízení u Pori Tahkoluoto příspěvek ve výši dvacet milion euro, a také přislíbila finanční záruky podpory v horizonru dalších dvanácti let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *