Malá větrná turbína pro domácnosti

Pro majitele jsou dnes stále nedostupnou záležitostí. To ovšem neznamená, že by neexistovala poptávka – trh je rozhodně obrovský, stačí mít ten správný produkt. Americká společnost WindTronics se rozhodla učinit krok tímto směrem, když představila svou WT6000 určenou právě pro domácnosti a oblasti, kde fouká velmi pomalý vítr (kolem 3,2 km/h).
větrné turbíny WindTronics
Turbína byla vyrobena ve spolupráci se společností Honeywell a de-facto jde o větrnou turbínu „obrácenou naruby“. Magnety jsou umístěny v okrajích obruče, kolem nichž rychle rotují magnetické špičky listů. Energie tedy není složitě přenášena přes různé převody. Údajně dokáže vyrobit až 2000 kWh ročně, což pro průměrnou americkou domácnost znamená 15% až 20% celkové spotřeby.
větrné turbíny WindTronics
Turbína váží 43 kg a má 1,83 m v průměru, lze ji snadno přidělat na střechu, ke komínu, nebo na samostatný stojan. V prodeji bude od letošního října ve vybraných obchodech Ace Hardware za 4500 dolarů (v přepočtu asi 100 000 Kč, teoretická návratnost při našich cenách asi 10 let). Bezpečnost turbíny je zajištěna tak, že při rychlostech větru vyšších než 72 km/h se turbína sama vypne. Hlučnost se pohybuje od 35 do 45 decibelů. Firma chce vyrobit první rok až 50 000 kusů.
Související články:

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.