Británie: větrné elektrárny v pobřežních vodách rostly o 80 %

Oproti loňskému roku zvýšila Velká Británie kapacitu větrných elektráren instalovaných na dohled pobřeží o 79 %. Na letošním nárůstu z 1858 MW na 3321 MW se podílely především čtyři velké realizované projekty. V sektoru „suchozemských“ pobřežních elektráren přitom nebyl zaznamenán ani poloviční vzestup.

Britské pobřeží ukrývá obrovské energetické zásoby - ne ve fosilních zdrojích, ale v síle větru a moře. foto: Siemens
Britské pobřeží ukrývá obrovské energetické zásoby – ne ve fosilních zdrojích, ale v síle větru a moře. foto: Siemens

„Je to až děsivé, jak rychle a snadno to šlo,“ říká Maria McCafferty, výkonná ředitelka organizace Renewable UK. „Projekty na London Array, Greater Gabbard, sheringanských mělčinách a třetí etapa instalací na Gunfleet Sands dokázaly za jeden rok malý zázrak, když dosáhly trojnásobku instalované kapacity pobřežních elektráren.“ Co je prý důležitější než jen samotné překonání pomyslných rekordů, je jasná demonstrace faktu, že odpovídající růst je za daných podmínek možný.

Výsledek nahrává i závěrům konference britských energetiků z Birminghamu. Padl tu totiž koncepční návrh na vybudování kapacity 39 GW příbřežních větrných elektráren do roku 2030. Otázkou, která ale konferující řečníky sžírala, zněla „Jestli je něco takového ve skutečnosti možné?“ Podle Renewable UK teď mohou investoři i podnikatelé vycházet z větší důvěry v tuto oblast energetiky.

Velká Británie nyní disponuje celkovou instalovanou kapacitou větrných elektráren 9710 MW, a zásobuje z tohoto obnovitelného zdroje energie čistou elektřinou více než 5,5 milionů domácností. V současnosti představuje sektor větrné energetiky přínos dvou miliard liber ročně do státní kasy.

Důvod, proč jsou pobřežní elektrárny na ústupu (a příbřežní na vzestupu), je především fakt, že vláda raději podporuje kategorie malých „suchozemských“ projektů s kapacitou do 5 MW. Nicméně úspěch příbřežních větrných elektráren se rozhodlo ocenit i britské Ministerstvo pro energetiku, a to částkou 2,5 milionů liber, určenou na zafinancování čtyř nových výzkumných projektů. „Výzkum a rozvoj inovativního pojetí dá budoucí práci mnohem větší prémii, než by dalo nějaké jednorázové finanční ohodnocení v podobě podpory,“ zaznělo z kanceláře Ministerstva pro energetiku.

Čtyři nové „výzkumné“ projekty by se měly týkat různých oblastí rozvoje větrné energetiky. Společnost Ricardo UK Ltd. obdrží 634 980 liber na projekt zvýšení životnosti příbřežních elektráren, společnost TetraFloat z Nottinghamu získá 134 000 liber na podporu výzkumu v oblasti plovoucích větrných elektráren.

Mezi dalšími se umístili Blade Dynamics (částka 842 630 liber) na vývoj novátorského a efektivnějšího designu rotorů a SSE Renewables UK jeden milion liber na zřízení „testovacího“ zařízení. Právě na něm by v budoucnosti měla být testována 6 MW turbína Siemens, která by měla v dohledné době navýšit výkon budoucích britských větrných elektráren.

CleanTechnica.com
Sdílet: