Londýn zaostává s plněním eko-plánů

Pokud bude starosta Londýna i nadále trvat na původním znění ambiciózního plánu z roku 2009, a to sto tisíci v londýnských ulicích, měl by přidat do tempa. Prozatím se totiž po ulicích v City projíždí jen 2313 automobilů na elektrický pohon, a to včetně těch, které jsou součástí městského vozového parku.

Elektromobil Peugeot iOn jezdící v Londýně v rámci programu Source London pro zavádění dobíjecích stanic pro elektrická auta, foto: Source London
Elektromobil Peugeot iOn jezdící v Londýně v rámci programu Source London pro zavádění dobíjecích stanic pro elektrická auta, foto: Source London

Výzva, aby se Londýn stal prvním světovým městem co do počtu , je tedy zatím naplněna ze 2 % oproti původním předpokladům. Realizace poněkud megalomanského projektu má své mezery.

K dnešnímu datu se Londýňané dopracovali ke čtyřem stovkám dobíjecích stanovišť pro elektromobily, ale už v příštím roce by jich mělo stát na území města kolem 1300. Ve finále by se mělo v roce 2015 dát v nabíjet auto u jednoho z 25000 stojanů, jenže současný vývoj napovídá, že to nepůjde tak snadno.

Pro úřad starosty také jezdí zatím jen padesátka elektromobilů, namísto dosud tisícovky slibované v roce 2015. Vypadá to, že Londýn trochu „přestřelil“. Kritici a městský kontrolní výbor proto tlačí na starostu , aby původní plán přehodnotil, a upravil jej aktuálnímu vývoji situace.

Neplnění původního plánu totiž komplikuje návaznost dalších termínů, zejména při přípravě napájecí sítě. Přitom mezi lety 2008-2010 už město vyplatilo více než milion liber na instalace dobíjecích míst.

Murad Qureshi, předseda výboru pro životní prostředí, je jedním z kritiků celého systému podpory elektromobilů v ulicích. „Elektrická vozidla by jistě mohla přispět ke zlepšení ovzduší Londýna, ale pouze tehdy bude-li jich více než normálních vozidel a budou užívány po delší dobu,“ tvrdí Qureshi.

„V současné době je pokrok realizace natolik málo patrný, že ještě desítky let neuvidíme přínos starostova ambiciózního plánu.“

„Pokud by starosta skutečně chtěl Londýňany povzbudit k pořizování elektrických vozidel, měl by v první řadě prokázat, že existuje funkční dobíjecí síť,“ pokračuje Quershi.

„V současné době není lidem jasné, v co se proměnila hodnota vynaložených peněz.“ Základní problém prý tkví v nepochopení poznatku, že nepatrné změny v současném londýnském silničním provozu mohou přinést zásadní výsledky později.

enn.com

Jeden myslel na “Londýn zaostává s plněním eko-plánů

  • 9. 2. 2012 (23.34)
    Trvalý odkaz

    Koukam, ze to jeste stale lidi nechapu. Dobijeci stanice nejsou zas az tak potreba, to co ted Londyn ma bohate zatim staci. Kazdy kdo ma elektromobil Vam rekne, ze nabiji 90% casu hlavne doma pres noc. Verejne se pouziji jen vyjimecne ke kratkodobemu dobiti.
    Londyn by mel investovat cas a penize do toho aby byli dostupny elektromobili za stejnou cenu jako spalovaky. Tj. ne aby stal elektromobil 900 tis. ale aby stal 200-300 tis. stejne jako jine osobni auto. Pak by videli ten rozmach, nestacili by je vyrabet. :-)))

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *