Budoucnost veřejného osvětlení – konference Candela 2012
České obce jsou v oblasti veřejného osvětlení v bezradné situaci. Statisíce světelných bodů je třeba modernizovat i přesto, že na takovou investici nejsou peníze. Jak se nespálit při rekonstrukci? Kolik lze díky úspornějším svítidlům ušetřit? Nejen o těchto tématech se hovořilo na konferenci Candela 2012.
Otázka, kterou si nyní kladou starostové obcí, není, zda modernizovat. Jde o tokde na modernizaci vzít peníze. Luděk Kabela ze společnosti Moderní technologie říká, že obce a města provozují asi 1,3 až 1,8 milionů světelných bodů a 60 % z nich je ve velmi špatném stavu.
Situace je o to svízelnější, že je nutné vždy vyměnit celé svítidlo, nikoliv pouze vlastní zdroj. Celkem 800 000 světelných bodů bude muset být modernizováno během následujících dvou až čtyř let.
Nebude to nic levného – pouhá výměna svítidel vyjde asi na 8 miliard korun. Pokud do sumy zahrneme i výměnu stožárů, uložení vedení pod zem (asi 500 000 světelných bodů) a další vícenáklady, je potřeba si připočítat dalších 10 miliard.
„A to už je pořádný balík z veřejných rozpočtů, na který už se chystají korupční pijavice,“ dodal Kabela.
Starosto, buď poučeným laikem
V této situaci přichází spousta výrobců LED svítidel pro pouliční osvětlení. Nechybí mezi nimi ti, kteří slibují nereálnou úsporu 80 % energie. Kabela proto radí přístup poučeného laika.
Člověk, který nakonec rozhodne o veřejném osvětlení, si musí zjistit alespoň základní informace. V jednání záleží i na dodavateli – pokud nedokáže vysvětlit podstatu problému a jeho řešení za dvacet minut, neměl by prý dostat šanci.
Správný výběr by mohlo zaručit nové znění zákona o veřejných zakázkách. Jediné relativní kritérium je podle Kabely úhrnná cena za provoz světelného bodu po dobu trvání smlouvy. Cena světelného bodu se pak dá elektronicky vydražit. Při veřejných výběrových řízeních je třeba definovat cíl, angažovat dobrého poradce a zajistit financování.
Audit dopadl neslavně
Na pomoc jsou v ČR tzv. energetičtí auditoři. Jejich prací je vybrat vždy z možných variant to řešení, které je energeticky optimální. Jak ale sdělil poradce ministra životního prostředí Tomáše Chalupy pro evropské fondy Jan Podhráský, podle auditu Evropského účetního dvora to tak vždy není. Navíc jsou podle EU podporovány i projekty, jejichž energetický efekt je diskutabilní.
Obce jsou finančně vyčerpané a raději investují do projektů, které jsou tzv. páteřní jako čistírna nebo do oblastí, které jsou vidět – například silnice nebo chodník. K modernizaci veřejného osvětlení je proto podle Podhráského třeba obce motivovat dotacemi. Nyní se proto jedná, aby se podpora veřejného osvětlení přesunula pod Státní fond životního prostředí (SFŽP).
Třicetiletá svítidla na ulicích
Ludvík Adámek, jednatel společnosti Fiat Lux, hovořil o životnosti jednotlivých prvků osvětlovací soustavy. Kabelové rozvody vydrží 40 let, stožáry zhruba o 10 let méně. Rozvaděče a ovládání se běžně dožívají asi deseti až patnácti let a svítidla deseti let.
„Za deset let vždy přišla generace něčeho nového a účinnějšího,“ říká a dodává, že lze potkat i svítidla stará 30 let. Pro úplnost dodejme, že světelné zdroje vydrží dva roky až deset let. Doba svícení ve veřejném osvětlení je zhruba 4 100 hodin (dle některých odborníků 4 200) ročně.
Zajímavá je i struktura investičních nákladů. Ačkoliv je každý projekt unikátní, nejdražší jsou zpravidla zemní práce, mohou „spolknout“ i přes polovinu celkové sumy. Pod třetinu z celkové ceny ale neklesnou. Druhou nejvyšší položkou jsou svítidla a světelné zdroje a pak přibližně stejně, kolem deseti procent, stojí elektromontážní práce a elektromateriál.
Potenciál úspor? Jedna uhelná elektrárna!
Vladimír Kubeček z České spořitelny říká, že potenciál úspor na českém trhu s osvětlením je 12 miliard korun a 5 TWh. To je ekvivalent asi 8 % celkové spotřeby elektřiny v ČR a také roční výkon jedné uhelné elektrárny.
Jiří Hrachovina ze společnosti Hormen CE připomněl, že v souvislosti s budoucností energetiky v Německu není šance, aby se ceny elektřiny snižovaly. Růst prý bude kolem osmi až deseti procent ročně a je proto vhodné poohlédnout se po možných úsporách.
„Osvětlení tvoří 20 – 40 % nákladů na elektrickou energii ve veřejných budovách,“ vysvětlil Hrachovina a dodal, že účinnost svítidel se pohybuje od 50 do 98 %, téměř stoprocentní jsou pak samozřejmě nová LED svítidla.
Žárovky končí, budoucnost osvětlení má jméno LED
Společnost CNE Trade musela splnit požadavky pro sportovní halu Pasienky. Basketbalisté a házenkáři AŠK Inter Bratislava zde hrají špičkové zápasy a tak bylo třeba osvětlit prostory pro HD přenosy v televizi. Zároveň zde ale sportují i děti a ty nepotřebují tolik světla. A když se zde uklízí, stačí si osvětlit polovinu hřiště.
Tato technologie řízených LED svítidel pomáhá šetřit velké peníze za spotřebu energie. Dle Romana Šipoše zastupujícího CNE Trade je nyní úspora přes 70 % a návratnost investice čtyři a půl roku.