V Číně se cena solární a uhelné energie vyrovná v roce 2015

Spotřeba elektrické energie v vzrostla za poslední půlrok o 12,2 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Říše středu spotřebovala 2,69 bilionů kWh. Většina této energie pochází z . Zároveň ale zažívá obrovský boom a .  

obrázek: BP Solar Australia

Pro zajímavost, jen během července 2011 spotřebovala Čína 434,9 miliard kWh . Ačkoliv v současné době Čína získává většinu své energie z uhelných tepelných elektráren, v blízké budoucnosti se to může výrazně změnit.

Čína je jednou ze zemí, které se s obrovskou vervou pustily do renesance jaderné energetiky. Čína má naplánovánu stavbu desítek reaktorů. Kromě toho ale masivně investuje také do alternativních zdrojů energie, především a .

Výhodou využití solární energie v Číně je fakt, že většina se vyrábí právě tam. Díky tomu může podle odhadů čínské vlády klesnout cena 1 kWh vyrobené v solární elektrárně v roce 2015 až na 0,80 chuanů, v přepočtu asi 12,5 centu amerického dolaru.

To je cena srovnatelná nebo dokonce nižší než kolik stojí elektřina z uhelných elektráren.

Čína hodlá už letos zdvojnásobit svou fotovoltaickou výrobní kapacitu na 2 GW. A postupně toto číslo dál rapidně zvyšovat. Zároveň začala nabízet incentivy, které mají solární boom podpořit. Především výkupní tarif pro běžné domácnosti.

Průmysl solárních elektráren se už několik let těší konstantnímu přílivu investic. To výrazně zlevňuje výrobu a vylepšuje technické parametry solárních elektráren. Díky tomu klesá i jejich cena.

Odborníci odhadují, že celosvětově bude výroba elektřiny v solárních elektrárnách stejně drahá jako v uhelných v roce 2020. Bloomberg odhaduje, že v roce 2020 bude cena za postavení 1 kW výkonu solární elektrárny asi $1,45, polovina dnešní ceny.

Světová výrobní kapacita už letos dosáhla kolem 27,5 GWh. Jen letos přibude dalších 12 GWh. Do roku 2013 má být po celém světě instalováno 32,6 GW solárních elektráren.

treehugger, bloomberg
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.