V Číně se cena solární a uhelné energie vyrovná v roce 2015

Spotřeba elektrické energie v vzrostla za poslední půlrok o 12,2 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Říše středu spotřebovala 2,69 bilionů kWh. Většina této energie pochází z . Zároveň ale zažívá obrovský boom a .  

obrázek: BP Solar Australia

Pro zajímavost, jen během července 2011 spotřebovala Čína 434,9 miliard kWh . Ačkoliv v současné době Čína získává většinu své energie z uhelných tepelných elektráren, v blízké budoucnosti se to může výrazně změnit.

Čína je jednou ze zemí, které se s obrovskou vervou pustily do renesance jaderné energetiky. Čína má naplánovánu stavbu desítek reaktorů. Kromě toho ale masivně investuje také do alternativních zdrojů energie, především a .

Výhodou využití solární energie v Číně je fakt, že většina se vyrábí právě tam. Díky tomu může podle odhadů čínské vlády klesnout cena 1 kWh vyrobené v solární elektrárně v roce 2015 až na 0,80 chuanů, v přepočtu asi 12,5 centu amerického dolaru.

To je cena srovnatelná nebo dokonce nižší než kolik stojí elektřina z uhelných elektráren.

Čína hodlá už letos zdvojnásobit svou fotovoltaickou výrobní kapacitu na 2 GW. A postupně toto číslo dál rapidně zvyšovat. Zároveň začala nabízet incentivy, které mají solární boom podpořit. Především výkupní tarif pro běžné domácnosti.

Průmysl solárních elektráren se už několik let těší konstantnímu přílivu investic. To výrazně zlevňuje výrobu a vylepšuje technické parametry solárních elektráren. Díky tomu klesá i jejich cena.

Odborníci odhadují, že celosvětově bude výroba elektřiny v solárních elektrárnách stejně drahá jako v uhelných v roce 2020. Bloomberg odhaduje, že v roce 2020 bude cena za postavení 1 kW výkonu solární elektrárny asi $1,45, polovina dnešní ceny.

Světová výrobní kapacita už letos dosáhla kolem 27,5 GWh. Jen letos přibude dalších 12 GWh. Do roku 2013 má být po celém světě instalováno 32,6 GW solárních elektráren.

treehugger, bloomberg

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

5 komentářů: „V Číně se cena solární a uhelné energie vyrovná v roce 2015

  • 9. 7. 2012 (12.50)
    Trvalý odkaz

    TO Petr Šedý: A kde vezmete dostatek dřeva? Mne vždycky fascinuje jak někdo věří „zázračným“ jednoduchým technologiím, které spasí svět. P.S.: To, že uran stačí na 20 let je samozřejmě žvást, již při využití současných technologií, avšak při vyšší ceně za kW je dost uranu na 200 let, při využití množivých reaktorů apod je dokonce na několik tisíc let. Problémem je aktuálně silnější antiatom lobby. Ani jedna cesta není zázračná, každá má svá pro a proti a ideální je zdroje energie diverzifikovat a využívat ty, které pro daný účel jsou nejvhodnější.

    Reagovat
  • 11. 6. 2012 (17.15)
    Trvalý odkaz

    Důvod, proč Německo likviduje jaderné elektrárny není kvůli bezpečnosti, ale kvůli tomu, že zkolaboval vývoj takzvaných rychlých reaktorů, které měly zajistit do budoucna dostatek jaderného paliva.
    V současné době jsou zásoby jaderného paliva z Uranových rud asi na 20 až 30 let. Protože Čína a Indie budují množství jaderných elektráren, bude jaderné palivo vyčerpáno mnohem dříve a to i tehdy, kdy spotřebují jaderný materiál z jaderných hlavic vyřazených z vojenské výzbroje.

    Proč však platit drahé peníze za fotočlánky nebo větrné elektrárny v ostrovním systému, když můžeme mít elektřinu zcela zadarmo v mikrokogeneračních jednotkách s malým ekologickým parním strojem zcela převratného typu. Elektřinu budeme získávat zcela zadarmo jako vedlejší produkt při vaření, nebo ohřevu vody nebo při topení. Jako zdroj paliva bude samozřejmě dřevo.
    Jestli chcete vědět více, podívejte se na blog:
    petrsedyabcd.blog.cz

    Reagovat
  • 22. 1. 2012 (13.38)
    Trvalý odkaz

    Podle všeho se právě blížíme k bodu, kdy to už nebude pravda. Obecně má energie z neobnovitelných zdrojů už z principu tendenci zdražovat, zatímco ta z obnovitelných zdrojů zrovna během uplynulých několika let cena výrazně klesá z důvodu snižování pořizovací ceny (hlavně FV). Pokud se týče spotřebitelských cen, tak dnes už je energie z FV u nás levnější. V tomto případě už grid parity dosaženo bylo.

    Reagovat
  • 25. 8. 2011 (11.26)
    Trvalý odkaz

    Uhelná elektrárna je levnější protože energie je zde více koncentrovaná. Náklady na stavbu obrovského kotle a turbíny jsou sice vysoké, ale pokud by jste jej chtěli nahradit menšími zdroji o stejném výkonu bude souhrná cena vyžší. Uhelná eletrárna má výkon ve stovkách MW a k tomu má několik generátorů. Při použití větrné turbíny máte měnší výkon z jedné jednotky zatímco souhrné náklady na generátory jsou vyžší než u jednoho o vysokém výkonu. Podobně u solární energie na stejný výkon potřebujete velkou plochu panelů, přičemž výroba křemíkových desek je nákladnější než výroba kotle z oceli. V případě jaderné elektrárny jsou zas vysoké požadavky na kvalitu materiálů a provedení což zvyšuje cenu.

    Reagovat
  • 25. 8. 2011 (10.27)
    Trvalý odkaz

    Pořád mě nejde do hlavy, proč je uhelná elekrárna levnější.. Započítává se tam vůbec kolik taková uhelná elektrárna stojí, kolik stojí uhlí, které tam musí neustále putovat? Kolik stojí údržba? Kolik stojí zaměstnanci.. Nechce se mě věřit, že uhlená elektrárna je levnější…

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *