Největší asijská solární elektrárna bude v Indii
V západoindickém státě Gudžarát se buduje nová solární elektrárna. Není však ledajaká. S výkonem 500 MW nejenže bude 13 x výkonnější než největší solární elektrárna v České republice, ale bude se také jednat o největší sluneční elektrárnu v celé Asii. Celou stavbu má na starosti státem založená firma Gujarat Power Corporation.
Obrázek: Solgen Energy
Indický stát Gudžarát leží v nejzápadnějším cípu indického poloostrova u hranic s Pákistánem. Na ploše odpovídající velikosti Rumunska žije přibližně 57 miliónu obyvatel.
Solární elektrárna bude stát na ploše o rozloze 2000 hektarů (20 km2), z nichž polovina je neúrodnou pustinou vlastněná vládou.
V první fázi Gujarat Power Corporation vybuduje solární park o výkonu 176 MW. Náklady se odhadují na 286 miliónů dolarů. Pro zajímavost uveďme, že jen 78 miliónu dolarů je určeno na výkup pozemků pro elektrárnu.
„Do konce letošního roku postavíme 100 MW výkonu z celkového 500MW solárního parku. Celkově jsme již rozdělili zakázky pro stavbu 274 MW. Podle našich propočtů, každý jeden megawatt výkonu elektrárny bude stát 3 300 000 dolarů. „ říká D.J. Pandian hlavní vládní tajemník ministerstva energetiky státu Gudžarát.
Svým dílem přispívá do projektu i Asijská rozvojová banka, která poskytla 100 miliónu dolarů na vybudování inteligentní energetické infrastruktury (smart-grid).
Krok za krokem – cena solárních panelů spadne o 10-20 %
Vládní aparát státu Gudžarát oznámil již v roce 2009 ambiciózní plán na vybudování solárních elektráren o výkonu 1000 MW do roku 2012 a 3000 MW v dalších 5 letech. V tuto chvíli je již připojeno 934 MW.
Více než 300 dnů slunečního svitu dělá z Indie ideální místo pro stavbu solárních elektráren. Průměrné denní množství dopadající sluneční energie dosahuje až 7 kWh/m