Nova Olinda: největší solární elektrárna v Brazílii

Společnost Enel Green Power zahájila výstavbu dosud největším solárním projektu v Brazílii. Připravovaná solární farma Nova Olinda nabídne výkon 292 MW.

„Ospalá vesnice Ribeira do Pauí  se brzy stane brazilským sídlem s největší solární farmou na záhumenku.“ Zdroj: Nova Alternativa
„Ospalá vesnice Ribeira do Pauí se brzy stane brazilským sídlem s největší solární farmou na záhumenku.“ Zdroj: Nova Alternativa

Pro Brazílií se spolupráce s Enel Green Power stává klíčovou záležitostí. Firma už dříve dodala první větší solární elektrárnu v Brazílii, 11MW zařízení Fontes Solar. Také se významně podílí na dostavbě elektrárny Ituverava.

Ta by sice po dokončení Nova Olinda měla být v pořadí až druhou největší, ale i tak s očekávaným výkonem 254 MW nemůže být považována za skromné dílo. EGP tak díky těmto projektům prakticky získá monopol na brazilskou solární energii.

Na tuto investici se ale dodavatelská firma dlouho připravovala. Region Piauí, kde má celé dílo vznikat, je totiž značně odlehlý a zdejší dopravní infrastruktura je v žalostném stavu. Proto se část stavebního materiálu na místo stavby přepravovala „alternativními cestami“.

A že to bylo nějakého materiálu: Nova Olinda u vesnice Ribeira do Pauí má pokrýt plochu 690 hektarů, což bude znamenat více než 690 GWh celoroční výroby elektřiny. Celé zařízení má být přitom hotové v první polovině 2017.

„Je to pro nás jasná cesta na energetický trh v Brazílii,“ připouští Carlo Zorzolo, manažer výstavy solární farmy z Enel Green Power. „Ale je to logické. Brazilská vláda vytvořila atraktivní a jasně strukturované podmínky rozvoje. Pro nás je to otázka dobré investice, dostupné technologie i reputace klíčového partnera.“

Plně funkční solární farma Nova Olinda bude produkovat takové množství elektřiny, že to postačí k zásobování 300 000 brazilských domácností. Společnost Enel Green Power je v Jižní Americe už vázána řadou investic.

Přibližně 600 milionů dolarů už investovala do brazilských solárních farem Horizonte MP (103 MW), Lapa (158 MW) a Leilao de Reserva. Nova Olinda znamená investici dalších 300 milionů. Tyto zdroje proudí z již realizovaných solárních projektů v Mexiku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *