Dillí chce mít šetrné solární metro

Systém městské hromadné dopravy v indickém Dillí by se v následujících letech měl dočkat významného rozšíření. Změny a úpravy se mají týkat zejména metra, které bude šetrnější.

„Červená linka metra v Dillí se má stát jako první energeticky efektivní, od jezdících schodů přes klimatizaci až po vlastní provoz souprav.“ Zdroj: Micky lakshya/wikipedia.en
„Červená linka metra v Dillí se má stát jako první energeticky efektivní, od jezdících schodů přes klimatizaci až po vlastní provoz souprav.“ Zdroj: Micky lakshya/wikipedia.en

Jak potvrdil provozovatel, společnost Delhi Metro Rail Corporation (DMRC), zásadním prvkem se má stát solarizace celého provozu a maximální podpora prvků pro efektivní hospodaření s energiemi.

V současnosti je podle statistiky DMRC sedmnáctimilionová metropole silně přesycena automobily (7,7 milionů vozů) a systém městské hromadné dopravy je do značné části nefunkční. Problémem tu není jen drastická míra znečištění ovzduší a vysoká nehodovost.

Kritická je i minimální průjezdnost ulic. Většina silničních koridorů byla projektována v roce 1950, a dnes jimi projíždí až pětinásobek očekávaného počtu vozů (až 20 000 za hodinu ve špičce). Dillí sice disponuje 144 kilometry metra, ale jeho služeb každý den využívá méně než 2 % obyvatel.

Jinými slovy, DMRC je provozně zastaralé, poddimenzované a pro potřeby přepravy obyvatel stejně nevhodné, jako ostatní dopravní komunikace, a proto připravuje zásadní změnu. Během třífázového projektu připravuje rozšíření tratí, jejich větší provázanost, zvýšení počtu souprav vozů na 280 a počtu řádových cest na 2900 denně.

Co víc, souběžně s tím DMRC připravuje i zvýšení návaznosti metra na další alternativy přepravy, tzv. „model poslední míle“. Pasažéři by tak mohli v konečných stanicích narazit na parkoviště mopedů, garáže a zastávky autobusů, což dosud byl spíše zřídkavý jev.

Metro v Dillí totiž nebylo projektováno souběžně s jinými prvky dopravní infrastruktury, a jeho návaznost na životní potřeby obyvatel byla spíše menší.

Změny a rozšíření, které si vyžádají náklady okolo 500 milionů dolarů, ale mají jít ruku v ruce s úsporami a zefektivňováním celého provozu.

V současnosti provoz DRMC vyžaduje okolo 150 MW výkonu, ale toto postupně číslo narůstá (a skokově kolísá přibližně o 20 % v průběhu roku). Spolu s rozšířením se má odběr zvýšit až na 250 MW. Už nyní je přitom největším soukromým odběratelem energie ve státě.

Provozovatel nyní odebírá elektřinu na cenu 6,94 rupií za kWh, a proto hodlá začít spořit na tomto nejcitelnějším místě. DRMC se hodlá provozně napojit na projekt solární farmy v nedalekém Rádžastánu, který by byl schopen dodávat na provoz až 500 MW.

Dalším krokem je osazení střech stanic solárními panely. Tato varianta zatím funguje v testovací podobě na několika desítkách stanic, a generuje 1,2 MW. Potenciál tohoto záměru při komplexní realizaci se ale blíží až 52 MW. První stavební práce již byly zahájeny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *