Železniční stanice v Austrálii mají solární panely a šetří vodu

Někdy stačí jen trochu chtít a problémy jakoby přestaly existovat. Když se australská místospráva pro Melbourne a okolí rozhodla pro transformaci železnice spolkového státu Victoria do ekologičtější podoby, šlo všechno jako na drátkách.

Prvních pět železničních stanic ve státě Victoria doznalo vítaných změn, další zastávky prý budou následovat. Zdroj: Reneweconomy
Prvních pět železničních stanic ve státě Victoria doznalo vítaných změn, další zastávky prý budou následovat. Zdroj: Reneweconomy

Pět prvních stanic nyní prodělalo sérii úprav, a nikdo si nemůže stěžovat na výsledek. Díky zapracování energeticky efektivních opatření uspoří každá ze stanic v průměru o 30 % energie.

Dá to rozum, že nákupem zboží v akci peníze nevyděláte, a stejně tak to není jen o tom, jakou energii spotřebováváte, ale i jak s ní nakládáte. Stanice Footscray, West Footscray a Sunshine a také dvě nově vybudované, Wyndham Vale a Tarneit, se pod taktovkou odborníků proměnily v ekologické železniční stanice.

Stovka solárních panelů, úsporné LED osvětlení, ekologické spotřebiče, inteligentní systém distribuce energie v drážních objektech, užitý design budov těžící z optimální orientace vůči světovým stranám… věci známé, a přitom zřídkakde používané.

Zapracováním solárních panelů, instalovaných na střechy nástupišť a provozních budov ušetří stanice v průměru 30 % spotřebovávané energie ve špičce.

Voda, využívaná k zalévání zeleně a na WC pochází ze střešních vodosběrných nádrží, optimální design budov nových stanic zase nabízí chladný stín tam, kde by se to normálně neobešlo bez klimatizace.

U stanice West Footscray hned vidíme výsledky: o 40 % menší produkce skleníkových plynů než u standardu podobných stanic, o 60 % menší spotřeba vody, o 30-40 % menší spotřeba energie.

Není divu, že tři „staré“ stanice, které prodělaly ekologickou rekonstrukci, si vysloužily pochvalné uznání, když dvě nově vystavené si vysloužily hned čtyřhvězdičkovou certifikaci od rady Green Building Australia.

Jeden myslel na “Železniční stanice v Austrálii mají solární panely a šetří vodu

  • 3. 11. 2014 (9.32)
    Trvalý odkaz

    A vlaky, počítám že se nejedná příměstské „metro,“ jsou tam taženy jakými hnacími vozidly? Elektrickými, nebo naftovými? Přestože Austrálie pořád má výrazný podíl energie z uhlí, elektrifikace dopravy by mohla snížit její závislost na importu ropy a navíc i zlepšit život blízko tratí, nemám sice žádná tvrdá data, ale z osobní zkušenosti bych řekl, že elektrické lokomotivy produkují mnohem méně hluku, než dieselové a navíc neprodukují nepříjemný kouř.

    Navíc turbíny i v uhelných elektrárnách je možné provozovat na poměrně vysokou účinnost a pokud budou z materiálů o vysoké tepelné odolnosti, mohli bychom dosáhnout ještě vyšších účinností.

    Navíc i po nedávných závěrech OSN je jasné že je nutné omezit spotřebu fosilních paliv. I s ocelemi se dá dostat na asi 50% tepelné účinnosti elektrárny, tam se s motorem jen tak nedostaneme.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *