Domácí upíři vysají z USA ročně elektřiny za půl bilionu

Upíři se nemusí vyskytovat jen v potemnělých karpatských údolích. I taková průměrná americká domácnost je plná vampýrů. Sice nepijí krev, ale jejich přítomnost na účtu za elektřinu pocítíte s takovým mrazením v zádech jako při sledování hororu.

Vhodně zvolené úsporné žárovky mohou proti těm běžným nabídnout brzkou úsporu elektřiny, a tedy i vaší peněženky. foto: H1
Vhodně zvolené úsporné žárovky mohou proti těm běžným nabídnout brzkou úsporu elektřiny, a tedy i vaší peněženky. foto: H1

Ročně totiž dokáží vysát elektřiny za 19 miliard dolarů, tedy asi půl bilionu korun. Takové vyčíslení vedlejších ztrát přináší květnová zpráva amerického odboru rady Natural Resources Defense (NRDC).

V praxi to znamená, že zmíněná průměrná americká domácnost ročně vyplácí okolo 165 dolarů za spotřebiče, které setrvávají po většinu dne v nečinném klidovém módu, a nejsou řádně vypnuty.

Není prý ale nic neobvyklého, když tato částka překoná i 440 $, protože mezi vybaveností amerických domácností pořád panují značné rozdíly. Operovat s „průměrem“ tedy není zcela tak odpovídající, protože rozptyl počtu vampýrů v jedné domácnosti kolísal od 23 po 164.

NRDC sesbíralo tato data na základě skutečně rozsáhlého průzkumu, kterého se účastnilo na 70 000 severo-kalifornských domácností vybavených chytrými elektroměry.

„Jednou z hlavních příčin pro takového plýtvání je stávající úroveň technizace domácností,“ tvrdí Pierre Delforge, jeden z autorů zprávy.

„Řada dříve čistě mechanických domácích spotřebičů je nyní na elektřinu, vybavena digitálním displejem, elektrickými kontrolkami a často pro vyšší konektivitu i připojením k internetu. Ty všechny tak často spotřebovávají mnohem více elektřiny, než by ve skutečnosti bylo zapotřebí.“

Touha po pohodlí a perfektně fungující domácnosti se pak zrcadlí v odhadovaných 19 miliardách, které americké rodiny ročně platí naprosto zbytečně. Přitom se jedná o takové množství energie, že k její výrobě by muselo padesát elektráren jet naplno.

Mezi největší vampýry lačné energie se řadí přípojné boxy kabelovek a videohry. Ani u jedněch totiž nemají uživatelé moc zájem vypínat je načisto, protože po jejich opětovném zapnutí by spustili nudný pomalý start spojený s aktualizacemi. Teprve za nimi stojí ledničky, pračky a hi-fi věže.

„V průměrné americké domácnosti tato zařízení každý den spotřebují okolo 164 wattů, zhruba tolik co spotřebujete na ohřátí vody pro 164 šálků kafe,“ dodává Delforge. „Je ale otázkou, kdo by si ročně potřeboval nutně uvařit 85 000 šálků kávy. A stejně tak zbytečné je i ono mrhání elektřinou.“

Řešením je podle Delforgeho lepší práce s jednotlivými spotřebiči. Jejich správné vypínání či užívání časovačů. „V době kdy řešíme problémy s globálními klimatickými změnami je jednoduché vypnutí elektro-upírů plodem rostoucím na nejdosažitelnější větvi.“

Treehugger

6 komentářů: „Domácí upíři vysají z USA ročně elektřiny za půl bilionu

 • 3. 7. 2015 (22.14)
  Trvalý odkaz

  I v USA ma bezny rok 365 dni. Kdyz 164 salku denne, tak za rok 59860 salku. Kde se vzalo 85000? Take je divne ze 164 salku a stejne 164 Wattu. Nekdo tady popletl co se da. Pochybuji o tom, ze maji 164 Wattu zbytecny vykon celych 24h. Pokud by to bylo 164Wh, tak to urcite nestaci na ohrati tech 164 salku.
  Nevim kdo to zbabral, ale ten clovek by mel jit k lopate a ne nas krmit hloupostma.

  Reagovat
 • 3. 7. 2015 (13.37)
  Trvalý odkaz

  Kdo to psal? Jestli se jedná o 164W po 24 hodin, pak je to 3,936kWh děnně, toto množství energie ohřeje z 20°C na 100°C asi 42 litrů. Kolik má šálek kávy netuším, většinou si vařívám tak půllitrové čaje, takže nevím.

  Pokud se má jednat denně o 164Wh, pak je to mnohem méně, protože pak by se jednalo asi jen o 1,76 litru.

  Ale je tu jeden problém s vypínáním, za který mohou výrobci sami, nepřítomnost síťového vypinače na přední straně zařízení, který by opravdu odpojil síť tedy i spínaný zdroj. Síťový vypínač na zadní straně, není pro obvykle složitý přístup použitelný, nemluvě o tom že u mnoha přístojů je vypnutí možné realizovat jen vytažením ze zásuvky jako v případě mnoha věží, televizí, nebo přehrávačů.

  Reagovat
  • 3. 7. 2015 (18.35)
   Trvalý odkaz

   Tohle se dá lehce vyřešit dálkově ovládanou zásuvkou. Problém je, že úplně vypnutí např. televize občas vede ke ztrátě uloženého seznamu programů, apod.

   Reagovat
   • 3. 7. 2015 (18.59)
    Trvalý odkaz

    Ale aby ta zásuvka taky neměla zbytečnou spotřebu.
    Záleží přístroj od přístoje a příjde mi velmi neprozřetelné že nejsou paměti v nich zálohovány, zálokovací kondenzátor dnes stojí 50-80Kč, tedy nějaká dvě eura, to není zase tolik aby to tam výrobci nemohli přidávat.

    Reagovat
 • 3. 7. 2015 (11.44)
  Trvalý odkaz

  A když se někdo z USA přestěhuje sem je zděšenej, kolik musí platit za elektřinu.
  Trošku zavádějící článek.
  Necelých půl dolaru za den není na rodinu mnoho,
  na jejich výplaty, nemyslíte?
  164 watů je tuším tak na tři minuty zaplá varná konvice, pár litrů teplé vody ve sprše a asi tak na pár sekund nastartovaný auto.
  To se Vám chce vážně řešit pár watů, když je naprostou praxí nechat nastartovaný auto, aby bylo vychlazený.

  Reagovat
 • 3. 7. 2015 (10.05)
  Trvalý odkaz

  Jestli s něčím s panem Zemanem souhlasím, tak je to, že novináři jsou blbci. „164 wattů“ mluví za všechno. Alespoň tu osmiletku kdyby pan redaktor vychodil…

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *