Domácí upíři vysají z USA ročně elektřiny za půl bilionu

Upíři se nemusí vyskytovat jen v potemnělých karpatských údolích. I taková průměrná americká domácnost je plná vampýrů. Sice nepijí krev, ale jejich přítomnost na účtu za elektřinu pocítíte s takovým mrazením v zádech jako při sledování hororu.

Vhodně zvolené úsporné žárovky mohou proti těm běžným nabídnout brzkou úsporu elektřiny, a tedy i vaší peněženky. foto: H1
Vhodně zvolené úsporné žárovky mohou proti těm běžným nabídnout brzkou úsporu elektřiny, a tedy i vaší peněženky. foto: H1

Ročně totiž dokáží vysát elektřiny za 19 miliard dolarů, tedy asi půl bilionu korun. Takové vyčíslení vedlejších ztrát přináší květnová zpráva amerického odboru rady Natural Resources Defense (NRDC).

V praxi to znamená, že zmíněná průměrná americká domácnost ročně vyplácí okolo 165 dolarů za spotřebiče, které setrvávají po většinu dne v nečinném klidovém módu, a nejsou řádně vypnuty.

Není prý ale nic neobvyklého, když tato částka překoná i 440 $, protože mezi vybaveností amerických domácností pořád panují značné rozdíly. Operovat s „průměrem“ tedy není zcela tak odpovídající, protože rozptyl počtu vampýrů v jedné domácnosti kolísal od 23 po 164.

NRDC sesbíralo tato data na základě skutečně rozsáhlého průzkumu, kterého se účastnilo na 70 000 severo-kalifornských domácností vybavených chytrými elektroměry.

„Jednou z hlavních příčin pro takového plýtvání je stávající úroveň technizace domácností,“ tvrdí Pierre Delforge, jeden z autorů zprávy.

„Řada dříve čistě mechanických domácích spotřebičů je nyní na elektřinu, vybavena digitálním displejem, elektrickými kontrolkami a často pro vyšší konektivitu i připojením k internetu. Ty všechny tak často spotřebovávají mnohem více elektřiny, než by ve skutečnosti bylo zapotřebí.“

Touha po pohodlí a perfektně fungující domácnosti se pak zrcadlí v odhadovaných 19 miliardách, které americké rodiny ročně platí naprosto zbytečně. Přitom se jedná o takové množství energie, že k její výrobě by muselo padesát elektráren jet naplno.

Mezi největší vampýry lačné energie se řadí přípojné boxy kabelovek a videohry. Ani u jedněch totiž nemají uživatelé moc zájem vypínat je načisto, protože po jejich opětovném zapnutí by spustili nudný pomalý start spojený s aktualizacemi. Teprve za nimi stojí ledničky, pračky a hi-fi věže.

„V průměrné americké domácnosti tato zařízení každý den spotřebují okolo 164 wattů, zhruba tolik co spotřebujete na ohřátí vody pro 164 šálků kafe,“ dodává Delforge. „Je ale otázkou, kdo by si ročně potřeboval nutně uvařit 85 000 šálků kávy. A stejně tak zbytečné je i ono mrhání elektřinou.“

Řešením je podle Delforgeho lepší práce s jednotlivými spotřebiči. Jejich správné vypínání či užívání časovačů. „V době kdy řešíme problémy s globálními klimatickými změnami je jednoduché vypnutí elektro-upírů plodem rostoucím na nejdosažitelnější větvi.“

Treehugger
Sdílet: