Itálie: 7,5 % elektřiny díky fotovoltaice v roce 2014

Od ledna do prosince 2014 vyrobily italské fotovoltaické sluneční elektrárny celkem 23,299 GWh elektřiny. To znamená 7,5% podíl na celkové spotřebě elektřiny v Itálii. Země však aktuálně zavádí přísná omezení fotovoltaiky.

Japonsko dosáhlo 10 GW solárních instalací během dvou let, a připravuje dalších 70 GW. Zdroj: Kyodo
Solární energetika na celém světě strmě stoupá, i přesto, že se její růst snaží vlády často omezovat. foto: Kyodo

Rekordní hodnota 23,299 GWh vyrobených v solárních elektrárnách znamená zvýšení o 9,8 % proti roku 2013. Tehdy fotovoltaika vyrobila v Itálii 21,229 GWh elektřiny a měla podíl 6,6 % na celkové spotřebě.

Růst výroby energie ze slunce s sebou přinesl podobné problémy jako v jiných zemích včetně České republiky. Itálie proto taktéž sáhla po nepopulárních krocích v podobě nových poplatků a snížení výkupní ceny (v některých případech i retroaktivně).

I přesto to všechno ale obnovitelné zdroje v Itálii zažívají v posledních letech boom, podobně jako jinde ve světě. Zdaleka největší podíl tam mají vodní elektrárny. Ty v roce 2014 vyrobily 58,067 GWh elektřiny, tedy více než 2x víc než solární elektrárny.

Naopak v Itálii klesá podíl tepelných elektráren. Ty za minulý rok vyrobily 165,684 GWh elektřiny, což je proti roku 2013 pokles o 9,7 %. Snížila se však i celková spotřeba elektřiny, a to o 3 % proti roku 2013.

Itálie má dnes jen v solárních elektrárnách instalovaný výkon 18,2 GW. Ideální pro instalace fotovoltaiky je jižní Itálie, prakticky kdekoliv pod Římem. Průměrné sluneční záření tam ročně dosahuje téměř dvojnásobku proti České republice.

Itálie je také přibližně sedmým největším výrobcem elektřiny z větru. V roce 2013 tam výkon instalovaných větrníků dosahoval 8,5 GW. V Itálii se nicméně už dnes experimentuje také s koncentračními solárními elektrárnami a země aktivně využívá geotermální elektrárny (772 MW). Zajímavé je, že jsou všechny umístěny v Toskánsku.

pv-magazine.com

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

7 komentářů: „Itálie: 7,5 % elektřiny díky fotovoltaice v roce 2014

 • 25. 2. 2015 (19.25)
  Trvalý odkaz

  myslím, že budoucnost je spíš v tomhle
  http://solarni-ostrov.wz.cz/
  malé domácí elektrárny. Zálohování výroby energie větrníčkem, který funguje jako malá větrná elektrárna.

  Reagovat
 • 20. 1. 2015 (11.21)
  Trvalý odkaz

  Super, teď zbývá ještě vytlačit ropu z dopravy, bude to těžké, uznávám, zejména v současné situaci, ale snad jsme se dostaly už do momentu kdy elektrifikace dopravy poběží samospádem.
  To by mohlo odblokovat i stopstavy na oze v mnoha zemích, jelikož v síti budou další možnosti jak ji regulovat – tentokrát spotřebou – jenže to by musel celý systém řízení spotřeby správně fungovat.

  Vhodné by byly nejenom elektromobily, ale i plug-in hybridy, ovšem v opačném provedení, ne aby elektromotor byl pomocný, ale aby spalovací motor byl pomocným.

  Takovýto masivní přechod sic bude mít v první fázi nepříjemné bezpečnostní důsledky, ale v momentě kdy dojdou petrodolary, nebezpečí výrazně poklesne.

  Reagovat
  • 21. 1. 2015 (21.42)
   Trvalý odkaz

   Tak tak. Kromě toho jižani bodují, může jim to hodně přizvednout ekonomiku, mohou levně produkovat a vyvážet za dobrou cenu. Je to šance i pro Španělsko, Portugalsko a Řecko.

   Reagovat
  • 22. 1. 2015 (16.00)
   Trvalý odkaz

   A teď místo retrospektivních rušení podpor a daní začít podporovat elektromobilitu a je vystaráno co s kolísající sítí čím dál tím více závislou na slunci a větru. U elektromobilů třeba jen tím že každá veřejná budova a parkoviště bude mít pár obyčejných zásuvek k dobíjení, veřejná správa je bude houfně nakupovat. A hned máme akumulační spotřebiče. Lidi si je postupně začnou kupovat také. Určitě i rádi postupně přejdou z kol na elektrokola a ze skútrů na elektroskútry. Ubude smradu a kraválu v italských městech. Dále to doplnit to o elektrickou dopravu ve městech jako tramvaje, trolejbusy, elektrobusy, příměstské elektrické vlaky, a hned máme okamžitou spotřebu v kombinaci s akumulací. Není to jednoduchá a rychlá cesta, ale má smysl a přínos.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *