Itálie: 7,5 % elektřiny díky fotovoltaice v roce 2014

Od ledna do prosince 2014 vyrobily italské fotovoltaické sluneční elektrárny celkem 23,299 GWh elektřiny. To znamená 7,5% podíl na celkové spotřebě elektřiny v Itálii. Země však aktuálně zavádí přísná omezení fotovoltaiky.

Japonsko dosáhlo 10 GW solárních instalací během dvou let, a připravuje dalších 70 GW. Zdroj: Kyodo
Solární energetika na celém světě strmě stoupá, i přesto, že se její růst snaží vlády často omezovat. foto: Kyodo

Rekordní hodnota 23,299 GWh vyrobených v solárních elektrárnách znamená zvýšení o 9,8 % proti roku 2013. Tehdy fotovoltaika vyrobila v Itálii 21,229 GWh elektřiny a měla podíl 6,6 % na celkové spotřebě.

Růst výroby energie ze slunce s sebou přinesl podobné problémy jako v jiných zemích včetně České republiky. Itálie proto taktéž sáhla po nepopulárních krocích v podobě nových poplatků a snížení výkupní ceny (v některých případech i retroaktivně).

I přesto to všechno ale obnovitelné zdroje v Itálii zažívají v posledních letech boom, podobně jako jinde ve světě. Zdaleka největší podíl tam mají vodní elektrárny. Ty v roce 2014 vyrobily 58,067 GWh elektřiny, tedy více než 2x víc než solární elektrárny.

Naopak v Itálii klesá podíl tepelných elektráren. Ty za minulý rok vyrobily 165,684 GWh elektřiny, což je proti roku 2013 pokles o 9,7 %. Snížila se však i celková spotřeba elektřiny, a to o 3 % proti roku 2013.

Itálie má dnes jen v solárních elektrárnách instalovaný výkon 18,2 GW. Ideální pro instalace fotovoltaiky je jižní Itálie, prakticky kdekoliv pod Římem. Průměrné sluneční záření tam ročně dosahuje téměř dvojnásobku proti České republice.

Itálie je také přibližně sedmým největším výrobcem elektřiny z větru. V roce 2013 tam výkon instalovaných větrníků dosahoval 8,5 GW. V Itálii se nicméně už dnes experimentuje také s koncentračními solárními elektrárnami a země aktivně využívá geotermální elektrárny (772 MW). Zajímavé je, že jsou všechny umístěny v Toskánsku.

pv-magazine.com
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.