Jak si uložit energii na horší časy? Řešením mohou být akumulátory pro solární systém

Využijte potenciál své fotovoltaiky na maximum. Díky akumulátorům si uložíte energii k dalšímu využití a navíc snížíte závislost na dodavateli elektřiny. Objevte výhody baterií do solárních systémů a najděte typ, který splní vaše potřeby.

Pořídili jste si fotovoltaiku a snížili náklady na energie? Výborně, udělali jste krok vstříc energeticky úspornému a soběstačnému bydlení. Existuje ale ještě další způsob, jak z fotovoltaické elektrárny vytěžit něco navíc – je to nákup akumulátoru. Baterie se vyplatí pořídit už při prvotní instalaci systému, díky využití dotace. 

Proč se vyplatí mít vlastní baterie pro solární panely? 

Důvodů, proč se vyplatí mít akumulátor pro solární systém, je hned několik. Posuďte sami.

  • Efektivně využijete vytvořenou energii

Představte si, že vaše fotovoltaická elektrárna pracuje na plný výkon a energii, kterou vytvoří ze slunečních paprsků, okamžitě využijte na napájení spotřebičů nebo na ohřev vody. Co se ale stane se zbytkem? Nevyužitá energie odtéká do sítě a vy o ni přicházíte. Díky akumulátorům se toto již nestane a vaše energie zůstane uložená pro další potřebu.

  • Budete mít záložní zdroj energie

Stát se ale může pravý opak. Vaše fotovoltaika nevyrábí dost energie, protože Slunce neposkytuje dostatek energie, aby fotovoltaická elektrárna vyrobila potřebné množství elektřiny pro vaši domácnost (je zataženo, pozdě večer nebo naopak ráno). V takové situaci musíte standardně sáhnout po elektřině, za kterou už platíte.

  • Výpadky proudu už vás nerozhodí

V některých případech ani využití elektřiny od dodavatele nestačí – například když dojde k výpadku proudu kvůli bouřkám, popadaným stromům na vedení nebo při stavu vysokého napětí. V takové chvíli vám nezbývá nic jiného než čekat, než se opět obnoví dodávka energie. 

Řešením na všechny komplikace jsou baterie pro solární systémy. Dopřejí vám energetickou soběstačnost za každé situace, a navíc sníží vaše náklady na minimum. 

Druhy akumulačních baterií pro fotovoltaiku

Není baterie jako baterie. V praxi se můžete setkat se 3 hlavními druhy, které se liší svým složením: lithiová, olověná a LiFePO4

Olověná baterie zažila boom hlavně na začátku rozvoje fotovoltaiky. Dnes se ve spojení s fotovoltaikou už neinstaluje, a to pro svou nižší životnost. Výrazně lepší volbu představuje baterie složená z lithia, železa a fosfátu (LiFePO4), která se chlubí nízkým samovybíjením a je dnešní standardem pro fotovoltaické elektrárny. Vítězem na plné čáře (z hlediska vlastností) je však nepochybně lithiová baterie, u níž můžete vybít až 90 % její maximální kapacity (u LiFePO4 to bývá až 95 %). Mimo to dobře snáší velké teplotní výkyvy a má nejdelší životnost ze všech druhů baterií. 

Nevíte, jaký typ zvolit? Nelamte si hlavu. S výběrem a instalací rád pomůže váš dodavatel energie. 

Vysoká životnost a nízká cena představují u baterií velké lákadlo

Existuje mnoho důvodů, které mluví v prospěch akumulátorů. O jednom už víte, a tím je možnost energeticky soběstačného bydlení. Druhý z nich je vysoká životnost. Výše zmíněné lithiové baterie mají životnost asi 6000 cyklů, což odpovídá 25 až 30 letům hladkého fungování. Třetím důvodem je cena, která rok od roku klesá – koupit kvalitní akumulátory je dnes výhodnější než kdy dřív. Pokud navíc baterie pořídíte společně s novou fotovoltaikou, máte nárok na státní dotaci z programu Zelená úsporám, kde můžete dosáhnout až na 225 000 Kč. 

Zdroje:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *