Solární panely mohou vypadat jako kámen nebo dřevo

Solární energetika nám dláždí cestu k udržitelnější budoucnosti a možnost čerpání obnovitelného zdroje energie je bezpochyby lákavá.

Jenže dokud je tato cesta ozářena oslepujícím leskem fotovoltaických panelů, nemůže si ji bohužel vybrat každý. Společnost Invisible Solar tuto vizuální bariéru bourá.

Památkově chráněné budovy, domy v architektonicky cenných městských zónách, chalupy na území národních parků. Jistě i tady by se našli majitelé nemovitostí, kteří by se chtěli vydat cestou udržitelné energetiky.

Ale nemohou, protože vizuální dopad střechy pokryté solárními panely je v takových místech silně neestetický. Takové narušení památkově chráněné budovy nebo krajinného rázu oblasti vám také zhusta nepovolí ani státní legislativa, bez ohledu na váš jinak chvályhodný záměr.

Invisible Solar, věrna svému názvu, řeší problém originálním způsobem. Nabízí totiž solární panely kryté speciální povrchovou vrstvou, která dokáže napodobit téměř jakoukoliv strukturu.

Pod ní je normální fungující solární článek, ale navenek se tváří jako konvenční součást objektu. Třeba střešní krytiny. Vaše střecha tak může produkovat solární energii, aniž by vypadala jako zrcadlo nastavené nebi.

Tyto alternativní panely, zvané Dayaqua, mohou nabývat skutečně pestré škály podob. Je libo betonové obklady, tenké štípané dřevěné šindele, břidlici, terakotu, přírodní kámen nebo dřevěné fošny?

Invisible Solar dokáže napodobit cokoliv z daných možností. Původním tahounem produkce byl solární článek maskovaný pod klasickou pálenou taškou, ale designéři brzy odhalili, že možnosti využití technologie jsou daleko širší.

„S pomocí skrytých panelů Dayaqua můžete dláždit chodníky, lemovat obrubníky, obkládat domy nebo pokrývat jejich střechy, a nikdo to neuvidí,“ tvrdí na svých stránkách výrobci.

To díky zapracování krycích materiálů na bázi polymerů s nízkou molekulární hustotou. Také mimo jiné garantují netoxickou povahu krycích materiálů, „čistý“ výrobní postup bez nadbytečných emisí, a vynikající stabilitu prvků odolných vůči extrémním podmínkám přírodních sil.

2 komentáře: „Solární panely mohou vypadat jako kámen nebo dřevo

 • 5. 1. 2017 (10.28)
  Trvalý odkaz

  Je to zajímavá novinka. Nicméně to nejzajímavější jsem se v článku nedozvěděl. O kolik se sníží účinost takových dekorovaných panelů oproti ideálním?

  Reagovat
  • 5. 1. 2017 (20.55)
   Trvalý odkaz

   Na jejich stránkách najdete specifikace, ze kterých vyplývá, že s použitím těchto tašek získáte 1kWp z 15m2. Běžné panely dokážou generovat 1kWp z 6,5m2, takže účinnost klesá cca polovinu oproti tradičním panelům a to není při tomto designu špatná hodnota. Důležitá bude ale taky cena.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *