Holanďané postavili v Monsteru netopýří most

Město Monster na jihu Holandska, jen kousek od Haagu, se dostalo do povědomí všech milovníků netopýrů. Návrháři ze studia NEXT Architects zde vytvořili originální most, který sice využívají lidé, ale největší radost z něj mají právě zmínění podvečerní letouni.

Dutiny různého průřezu umožňují nalézt úkryt hned několika druhům netopýrů. Zdroj: NEXT Architects
Dutiny různého průřezu umožňují nalézt úkryt hned několika druhům netopýrů. Zdroj: NEXT Architects

Pětadvacet metrů dlouhý most, určený pro cyklisty a pěší chodce je tvořen masivní betonovou skořepinou. Na ni je navázána dřevěná prostorová fasáda s bezpočtem zajímavých dutin. Jejich vzájemný rozestup a hloubka umožňuje nalézt zde úkryt různým druhům netopýrům, od těch nejmenších až po velké druhy.

„Masa betonu nepřímo poskytuje stabilní a vyvážené klima, bez kterého se zimující netopýři neobejdou,“ popisují jednotlivé rysy svého projektu lidé z NEXT Architects. Kolem mostu by tak postupně mohla vznikat mnoho-druhová kolonie nočních letců.

Proč právě most? Hned z několika důvodů. Těleso mostu se totiž nachází nad vodní hladinou, která v podvečer láká velké množství hmyzu. K vodě se také většina v Holandsku se vyskytujících druhů netopýrů za potravou slétá. A celá řeka Vlotwatering slouží v jinak kulturně obhospodařované krajině jižního Nizozemí jako koridor divočiny.

Zatímco se Holanďané podivují nad zvláštním tvarem mostu, zoolog Marcel Schillemans z nešetří slovy chvály: „Je to naprosto učebnicový příklad moderní architektury vstřícné vůči volně žijícím živočichům.“

Do zpracování krajinářského návrhu okolí mostu a řeky se nyní pouští další architekti, z LOLA Landscape Architects. Zatím prozradili, že i jejich projekt bude odrážet vysokou úroveň porozumění místním živočichům a rostlinám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *