Malá elektrárna do každého rodinného domu – budoucnost energetiky?
V jednom z předchozích článků jsme nakousli téma výroby elektrické a tepelné energie pomocí miniaturních kombinovaných zdrojů tepla a elektřiny. Takzvané mCHP systémy jsou moderní a ekologické způsoby výroby energie, které mohou být s úspěchem instalovány v každém rodinném domě. V blízké době se o tom můžeme přesvědčit sami, neboť v polovině letošního roku budou první jednotky k dostání také na evropském trhu.
Obrázek: Honda
Jednotky mCHP se budou prodávat pod obchodním jménem ecoPOWER 1.0. Půjde o společný výrobek japonského gigantu Honda a německé firmy Vaillant. Honda není na tomto poli nováček, neboť má bohaté zkušenosti s vývojem a prodejem obdobných energetických jednotek pro japonské domácnosti. Tam již od roku 2003 prodala více než 80 000 těchto systémů.
Energetické zařízení firmy Honda/Vaillant disponuje špičkovým elektrickým výkonem 1,2 kW a tepelným výkonem 3,5 kW. Dosahované výkony nebudou stačit k plnému pokrytí energetických potřeb rodinného domu. Pokud však rodinný dům doplníme solárními nebo větrnými zdroji, můžeme dosáhnout skutečné energetické (elektrické) nezávislosti.
Srdcem celého systému je jednotka Honda mCHP ve které je umístěn motor využívající zemní plyn. Motor je přes hřídel propojen s generátorem vyrábějícím elektřinu. Horké spaliny z motoru se poté využijí k ohřevu vody v bojleru. Z něho je pak horká voda dle potřeby rozváděna po celém domě.
Systém může být doplněn také o zásobník na teplou vodu, do kterého se skladuje teplá voda. Se zásobníkem poté není problém propojit například solární kolektory.
Celé zařízení (bez zásobníku) se vejde do prostoru 1,5 × 2,5 × 2 metry (š×d×v). Hlučnost za plného provozu pak dosahuje 47 dBA, což odpovídá lidskému šepotu slyšeného ze vzdálenosti 10 cm.
Vytápění rodinného domu elektřinou – výhodnější než plyn?
Podle prospektů firmy Honda může jednotka ecoPOWER pokrýt až 75 % tepelných potřeb rodinného domu a snížit až 50 % nákladů za elektrickou energii.
Jako první bude zařízení k dostání v Německu. Není to zajisté náhoda. Před nedávnem německá vláda oznámila svůj záměr opustit jadernou energii a zaměřit se na plynové a obnovitelné zdroje. Podobné systémy decentralizace výroby elektrické energie tak plně odpovídají záměrům německé vlády.