Malá elektrárna do každého rodinného domu – budoucnost energetiky?

V jednom z předchozích článků jsme nakousli téma výroby elektrické a tepelné energie pomocí miniaturních kombinovaných zdrojů tepla a . Takzvané mCHP systémy jsou moderní a ekologické způsoby , které mohou být s úspěchem instalovány v každém . V blízké době se o tom můžeme přesvědčit sami, neboť v polovině letošního roku budou první jednotky k dostání také na evropském trhu.  
“Honda
Obrázek: Honda

Jednotky mCHP se budou prodávat pod obchodním jménem ecoPOWER 1.0. Půjde o společný výrobek japonského gigantu a německé firmy Vaillant. není na tomto poli nováček, neboť má bohaté zkušenosti s vývojem a prodejem obdobných energetických jednotek pro japonské domácnosti. Tam již od roku 2003 prodala více než 80 000 těchto systémů.

Energetické zařízení firmy Honda/Vaillant disponuje špičkovým elektrickým výkonem 1,2 kW a tepelným výkonem 3,5 kW. Dosahované výkony nebudou stačit k plnému pokrytí energetických potřeb rodinného domu. Pokud však rodinný dům doplníme nebo , můžeme dosáhnout skutečné energetické (elektrické) nezávislosti.

Srdcem celého systému je jednotka Honda mCHP ve které je umístěn motor využívající . Motor je přes hřídel propojen s generátorem vyrábějícím elektřinu. Horké spaliny z motoru se poté využijí k ohřevu vody v bojleru. Z něho je pak horká voda dle potřeby rozváděna po celém domě.

Systém může být doplněn také o zásobník na teplou vodu, do kterého se skladuje teplá voda. Se zásobníkem poté není problém propojit například .

Celé zařízení (bez zásobníku) se vejde do prostoru 1,5 × 2,5 × 2 metry (š×d×v). Hlučnost za plného provozu pak dosahuje 47 dBA, což odpovídá lidskému šepotu slyšeného ze vzdálenosti 10 cm.

Podle prospektů firmy Honda může jednotka ecoPOWER pokrýt až 75 % tepelných potřeb rodinného domu a snížit až 50 % nákladů za elektrickou energii.

Jako první bude zařízení k dostání v . Není to zajisté náhoda. Před nedávnem německá vláda oznámila svůj záměr opustit a zaměřit se na plynové a . Podobné systémy výroby elektrické energie tak plně odpovídají záměrům německé vlády.

Honda

6 komentářů: „Malá elektrárna do každého rodinného domu – budoucnost energetiky?

 • 29. 12. 2011 (21.29)
  Trvalý odkaz

  to je úplná kravina, místo složenky za elektřinu platit složenku za plyn! a ještě mít doma ohromnou továrnu za statisíce? k čemu? to je lepší kupovat elekřinu rovnou !!!

  Reagovat
 • 29. 11. 2011 (8.22)
  Trvalý odkaz

  A nebyla by levnější alternativa přestavět si benzínový generátor na LPG? A k němu pak výše popisované?

  Reagovat
 • 28. 11. 2011 (10.27)
  Trvalý odkaz

  jáká je plánovaná cena, nebo už reálná? stirlingové kogenerační jednotky už taky jsou a ve velikosti kotle a o síle 10kW stojí kolem 1mil….tak jestli tento slibný projekt nezastaví taky cena…..
  děkuji

  Reagovat
 • 14. 6. 2011 (16.46)
  Trvalý odkaz

  Minimální verze obsahuje skutečně jen mCHP modul a bojler + řídicí techniku. Technické specifikace najdete tady http://www.freewatt.com/hydronic.pdf
  V článku vidíte rozšířenou verzi kde je ještě navíc zásobník na teplou vodu a kondenzační nástěnný kotel.

  Reagovat
 • 14. 6. 2011 (7.13)
  Trvalý odkaz

  Pořád je to moc velké. Až to bude mít velikost normálního plynového kotle s bojlerem, tak bude možné uvažovat o dostupnosti pro rodiné domy. Tohle je tak pro někoho, kdo má zemědělskou usedlost s velkým nepoužívaným sklepem.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *