Indie plánuje největší plovoucí solární elektrárnu na vodní nádrži

Indie sebejistě posouvá hranice možností plovoucích solárních elektráren k novým obzorům. Energetický koncern Národní korporace vodních elektráren (NHPC Limited) se totiž rozhodl vybudovat obří solární přímo na hladině své největší vodní nádrže.

„Hráz vodní elektrárny Konya je skutečně úctyhodná, stejně jako výkon jejích 16 turbín.“ Zdroj: Cleantechies/Ameymodak
„Hráz vodní elektrárny Konya je skutečně úctyhodná, stejně jako výkon jejích 16 turbín.“ Zdroj: Cleantechies/Ameymodak

Pokud bude projekt realizován v plném rozsahu, bude zařízení generovat dalších 600 MW čisté energie. „Ambice, inovativní přístup a chuť podstupovat výzvy.“ S těmito slovy uvedla NHPC Limited svůj plán na výstavbu plovoucí solární farmy na nádrži Konya.

Ta dosud produkovala 1960 MW, a významným způsobem zlepšovala celkovou ekologickou bilanci celého Maharashtra, západního státu indické federace. Konya a jejích 16 masivních turbín totiž v posledních letech narážela na zásadní problém: pokles vodní hladiny v období letního horka.

Jistě, udržení potřebného vyššího hladinového stavu nepředstavuje pro dobře spravovanou vodní elektrárnu problém, ale ztráta výparem se negativně promítala do celého provozu. Proto inženýři NHPC Limited navrhli řešení, na které v Indii slyší: solární plovoucí elektrárnu. Vývoj dalších událostí jim dal za pravdu. Hned první typická otázka měla snadné řešení.

Jak se bude celý projekt financovat? Sám energetický koncern neváhá uhradit celou instalaci z vlastních zisků, a když vláda rovněž přislíbila podporu, bylo jasno. Náklady přitom nejsou skromné: na jeden instalovaný MW činí přibližně 1,3 – 1,55 MW.

Je to sice více, než kolik by v Indii připadalo na klasickou pozemní solární farmu (0,8 MW), jenže do této ceny nejsou započteny náklady na výkup pozemků. A právě ty zdejší „suchozemské“ projekty výrazně prodražují.

NHPC nejde do nejistoty, zkušenosti s podobnými projekty už má. Stojí totiž za instalacemi plovoucích solárních elektráren v Kerale (72 MW), Ándhrapradéš, Tamil Nadu a Uttarpradéš (50 MW). Na druhé straně, plánovaných 600 MW plovoucích na vodní hladině je přeci jen něco trochu jiného. Jednalo by se totiž o největší solární elektrárnu svého druhu.

Jeden myslel na “Indie plánuje největší plovoucí solární elektrárnu na vodní nádrži

  • 21. 7. 2016 (12.32)
    Trvalý odkaz

    Podľa mňa je toto jedena z najvhodnejších možností uplatnenia projektov FVE. FVE na vodnej hladine má hneď celú radu výhod:
    -chladenie FVE od vodnej hladiny významne zvyšuje účinnosť panelov
    -obmedzuje výpar z vodnej nádrže
    -obmedzuje rast rias vo vode – lepšie prostredie pre ryby
    -FVE nezaberá ornú pôdu

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *