USA slaví první milion solárních instalací

Stanovit na hodinu a kus přesně zásadní mezník v počtu solárních instalací je spíš záležitostí jasnovidných věštců než exaktní statistiky. Přesto americká Asociace solárně energetického průmyslu (SEIA) aktuálně 2016 potvrdila „že už se to nejspíš povedlo“. Spojené státy americké položily svůj první milion solárních systémů.

"První milion trval čtyřicet let, druhý se zvládne za pouhé dva roky." Zdroj: SEIA
„První milion trval čtyřicet let, druhý se zvládne za pouhé dva roky.“ Zdroj: SEIA

Dosažení prvního milionu solárních systémů, ať už v rámci velkých farem nebo střešních solárních instalací, hodlá SEIA spolu s partnerskými organizacemi oslavit ve velkém stylu, a upozornit tak na dosavadní význam obnovitelných zdrojů pro úspěšný rozvoj USA.

„Je skutečně co oslavovat,“ říká Dan Whitten, vedoucí odboru vnější komunikace SEIA. „Hodně jsme se toho za ta léta naučili, a víme, že bez pomoci partnerů by se to nikdy nepodařilo.“

Zmíněný milion je pak prý výsledkem spolupráce odborníků a profesionálů v oblasti solárních instalací, investorů, neziskových organizací, politických sdružení napříč celým spektrem, vědců a technologů.

SEIA chválou nešetří, a do dalších let vidí budoucnost solárních instalací více než nadějně. V tiskovém prohlášení zmiňuje, že: „Americe trvalo čtyřicet let, než se dostala na svůj první milion solárních panelů. Druhý milion ale zvládne za dva následující roky.“

Na konci 2015 dokázala ve Spojených státech solární energetika vyprodukovat 27,4 GW, tedy množství ekvivalentní k zásobování 5,4 milionu domácností. I tak se stále podílí jen asi na jednom procentu národního energetického mixu.

Kvalifikované odhady přitom předpokládají, že by se tento podíl měl do roku 2020 zvýšit na 3 %. Ačkoliv se to může zdát až příliš optimistické, uzavřené smlouvy o realizaci projektů v roce 2016 v sobě nesou příslib dalších 16 GW (a tedy meziroční nárůst v počtu instalací o 119 %).

A jak se proměnil „svět solární energetiky“ v USA za posledních deset let? V roce 2006 dal tento segment energetického průmyslu práci 17 000 lidí, dnes zaměstnává 209 000.

Před deseti lety zlákal investory ke vložení financí v hodnotě 1,4 miliardy dolarů, loni už 16,8 miliard. Dnes jsou solární instalace součástí přibližně 942 000 domácností, disponuje jimi 56 500 komerčních podniků a celkem 1500 solárních farem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *