Kyocera buduje v Japonsku největší plovoucí solární elektrárnu na světě

Společnosti Kyocera a CTLC ohlásily odvážný plán na vybudování plovoucí solární elektrárny, která svými parametry překonává nejen dosavadní podobné instalace v Japonsku, ale vlastně i zbytku světa.

„Letecký pohled na vodní nádrž Yamakura. Už brzy zde hladinu překryje 180 000 metrů čtverečních plovoucí elektrárny.“ Zdroj: Kyocera
„Letecký pohled na vodní nádrž Yamakura. Už brzy zde hladinu překryje 180 000 metrů čtverečních plovoucí elektrárny.“ Zdroj: Kyocera

Plovoucí elektrárna v prefektuře Chiba, nedaleko města Ichichara na nádrži Yamakura, má mít výkon 13,4 MW. Pro Japonsko se evidentně stávají plovoucí solární elektrárny stále atraktivnější investicí.

Posledním takovým počinem byla výstavba 7,5 MW zařízení v prefektuře Saitama, ale elektrárna na hladině yamakurské nádrže ji překonává jak z hlediska výkonu, tak i plochy zakryté panely. Projekt napovídá, že solární panely překryjí hladinu na ploše 180 000 metrů čtverečních.

Zatímco Kyocera dodá solární panely a CTLC zajistí financování, o samotnou instalaci na místě se postarají Francouzi ze společnosti Ciel et Terre. K sestavení a provozu bude využita patentovaná plovoucí platforma Hydrelio.

Oba partneři prozatím nezveřejnili, jaké náklady na instalaci očekávají. Ví se ale, že špičkový výkon 50 000 solárních článků by se ale mohl blížit až 15 635 MWh/rok, což by mohlo postačit k celoročnímu zásobování 4700 (ročně připadá přibližně 3313 kWh na jednu domácnost) průměrných japonských domácností.

Z toho oba partneři v podnikání odvozují, že odprodej vyrobené elektřiny místnímu hlavnímu distributorovi energie, společnosti Tokyo Electric Power co. by mohl vynést až 450 milionů jenů (cca 78,7 milionů dolarů ročně).

„Když jsme v sedmdesátých letech zahájili výzkum a vývoj v oblasti solární energetiky, technologie byla prakticky využitelná jen na malé aplikace, například pouliční osvětlení, dopravní značení nebo provoz malých telekomunikačních zařízení v izolovaných oblastech,“ říká Nobuo Kitamura, výkonný ředitel skupiny Solar Energy Kyocera.

„Od té doby už ale solární energetika urazila dlouhou cestu, a stala se součástí života celé společnosti. Je nám velkým potěšením, že jsme součástí tohoto vývoje, a že můžeme s našimi partnery posouvat hranice toho, co je se solární energií možné dosáhnout.“

Stavba má být zahájena krátce po novém roce, a plně funkční by plovoucí solární elektrárna měla být v březnu roku 2016, a za plného provozu by tak měla snížit, respektive nepřidat do atmosféry 7800 tun oxidu uhličitého.

Partnerství mezi Kyocerou a CTLC plovoucí solární elektrárnou na yamakurské nádrži pravděpodobně neskončí. Kromě „sólových“ projektů – instalaci 2,9 MW plovoucích elektráren na nádržích Nishihira a Higashihira v prefektuře Hyogo má totiž Kyocera v plánu pro léta 2015-2016 vybudování dalších třiceti plovoucích elektráren.

Japonská vláda navíc pro příští léta vyčlenila 30 miliard dolarů pro instalaci solárních elektráren (ze 71 GW schválených projektů pro zavádění OZE je 96 % solárních), a tak je klidně možné, že v průběhu roku 2015 Japonsko předběhne v úhrnu solárních instalací Čínu.

tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *