Solární vítr by mohl zásobovat naši planetu energií
Solární vítr je proud nabitých částic „foukajících“ směrem od Slunce. Japonsku se podařilo v projektu IKAROS využít tento vítr k pohonu solární vesmírné plachetnice. Teď jdou vědci ještě dál. Chtěli by sluneční vítr využít jako zdroj energie pro celou planetu.
Vědci Washingtonské státní univerzity předpokládají, že solární vítr by mohl napájet elektřinou celou planetu. Dokázal by údajně generovat miliardu miliard GWh energie. Problém je jak tuto elektřinu dostat zpátky na zemi.
O získávání energie by se staral Dyson-Harropův satelit. Jde o hypotetické vesmírné zařízení inspirovanou tzv. „dysonovou sférou„. Satelit by mohl být umístěn kdekoliv ve vesmíru a vzájemně propojován do rozsáhlých polí.
Získanou energii by v podobě infračerveného paprsku vyzařoval do „sběrače“ na zemi nebo vesmírné stanici. Problém je, že satelit by musel být umístěn miliony nebo desítky milionů kilometrů daleko od země. Na takovou vzdálenost se jakýkoliv paprsek „rozplizne“.
Podle vědců by tento systém byl levnější než instalace klasických solárních panelů ve vesmíru. Zařízení je totiž vyrobeno převážně z mědi, která je levnější než fotovoltaické články (složené převážně z čistého křemíku).