Solární vítr by mohl zásobovat naši planetu energií

je proud nabitých částic „foukajících“ směrem od . se podařilo v projektu IKAROS využít tento vítr k pohonu . Teď jdou vědci ještě dál. Chtěli by sluneční vítr využít jako zdroj energie pro celou planetu.  Japonsko JAXA Ikaros

Vědci Washingtonské státní univerzity předpokládají, že solární vítr by mohl napájet elektřinou celou planetu. Dokázal by údajně generovat miliardu miliard GWh energie. Problém je jak tuto elektřinu dostat zpátky na zemi.

O získávání energie by se staral Dyson-Harropův satelit. Jde o hypotetické vesmírné zařízení inspirovanou tzv. „dysonovou sférou„. Satelit by mohl být umístěn kdekoliv ve vesmíru a vzájemně propojován do rozsáhlých polí.

Získanou energii by v podobě infračerveného paprsku vyzařoval do „sběrače“ na zemi nebo vesmírné stanici. Problém je, že satelit by musel být umístěn miliony nebo desítky milionů kilometrů daleko od země. Na takovou vzdálenost se jakýkoliv paprsek „rozplizne“.

Podle vědců by tento systém byl levnější než instalace klasických ve . Zařízení je totiž vyrobeno převážně z mědi, která je levnější než (složené převážně z čistého ).

Popular Science

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

5 komentářů: „Solární vítr by mohl zásobovat naši planetu energií

 • 9. 8. 2012 (10.01)
  Trvalý odkaz

  Jeste jednodussi by bylo vyuziti plazmatickych vetru v magnetosfere nasi planety vlastne chybi jen vodice kterymi by se svedla elektrina na zem. Temi by dle Sovetskych vedcu mohly byt svazky neutronu ktere by ionizovali vzduch jako blesk jejich zdrojem by byl jaderny reaktor pricemz jeden by byl umisten na ruskem dalnem vychode (Vladivostok) a druhy v evrope (Brest Litevsky). zdroj kniha – Nove zdroje enrgie rok vydani

  Reagovat
 • 11. 10. 2010 (13.49)
  Trvalý odkaz

  Pokud by byl získán výkonný zdroj levné energie, pak by výroba dalšího čistého křemíku nebyl problém. Navíc by výroba mohla probíhat přímo ve vesmíru. Nebo třeba na Měsíci.

  Reagovat
 • 11. 10. 2010 (13.48)
  Trvalý odkaz

  Místo „GWh“ má být „GW“. Hodiny tam nemají co dělat.

  Reagovat
 • 11. 10. 2010 (9.23)
  Trvalý odkaz

  Jaka je energeticka hustota takoveho toku castic? A jaky ze je vlastne princip kterym by se vyrabela elektricka energie? Proc clanek o tom nepojednava?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *