Největší větrná farma jižní polokoule vyroste v Tasmánii

Obyvatelé Tasmánského souostroví mají plán na výstavbu největší větrné elektrárny na jižní polokouli. Projekt, který má z větší části „pohltit“ povrch útesového ostrova King Island, má zajistit dostatek energie pro všechny obyvatele Tasmánie.

King Island se v budoucnu možná promění na největší "plovoucí" větrnou elektrárnu jižní polokoule. Zdroj: TasWind
King Island se v budoucnu možná promění na největší „plovoucí“ větrnou elektrárnu jižní polokoule. Zdroj: TasWind

Jen v hrubých číslech se zatím hovoří o nákladech, které přesáhnou dvě miliardy australských dolarů. Na druhé straně vytvoří až 500 pracovních míst během dvouleté periody výstavby.

To, čím si projekt TasWind získal obdiv, je odvážná vize energetické soběstačnosti HydroTasmania. Tasmánci jsou totiž hrdými patrioty, a jen nelibě nesou, jak je jim předhazována závislost na Austrálii. Teď by se totiž mohly role doslova obrátit.

Dvě stovky větrných turbín by byly schopny s výkonem 600 megawatt dodávat okolo 2400 GW hodin čisté elektřiny na národní trh ročně. A to včetně odprodeje elektřiny na pevninu.

Více Tasmánci při referendu ani slyšet nepotřebovali. Obrovská větrná farma bude schopna pokrýt svou kapacitou elektřinu pro 240 000 rodinných domů, a bude reprezentovat téměř pětiprocentní vzorek veškeré obnovitelné energie Austrálie.

Nad ostrovem totiž vanou příznivé větry. Na jižní polokouli vanou mezi 40 a 50 stupněm jižní šířky takzvané „burácející čtyřicítky“, kteří mají podle meteorologů nejlepší předpoklady naplnit přání Tasmánců po větrné energii.

„Je až s podivem, že se o podobném projektu nemluvilo už dříve,“ říkají obyvatelé. „ King Island je svou polohou pro využití větrné energie dokonalým místem.“

I obyvatele King Island bylo ale zapotřebí nejprve přesvědčit. Podstatné pro ně byly benefity nejen v oblasti vytvořených pracovních míst, ale také dotace na vylepšení přístavu a sítě komunikací.

Větrná farma ale také pomůže životnímu prostředí. Úspora emisí CO2 má ročně dosáhnout okolo 1,9 milionu tun.

4 komentáře: „Největší větrná farma jižní polokoule vyroste v Tasmánii

 • 4. 12. 2012 (12.15)
  Trvalý odkaz

  p.Dohnal.dakujeme za osvetu. 1,9mil.sa týka aj celého sveta nielen Australie.Chile má Ohnivú zem tam by sa to točilo,ešte lepšie.

  Reagovat
 • 4. 12. 2012 (10.50)
  Trvalý odkaz

  Pane Vršku, máte zajímavý pohled na věc. Vám bych jako prvnímu odstřihl elektroměr. Ať poznáte, že na tom, co zavrhujete, jste 100% závislý….

  Reagovat
 • 4. 12. 2012 (10.23)
  Trvalý odkaz

  Nebojte za elektrarnou bude vyroba konzerv pro psy. A nic neprijde na zmar.

  Reagovat
 • 4. 12. 2012 (9.32)
  Trvalý odkaz

  Větrná farma ale také pomůže životnímu prostředí. Úspora emisí CO2 má ročně dosáhnout okolo 1,9 milionu tun.
  ………………………………………..
  A kolik semele ptáků?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *