Lanovka v La Paz jezdí každých 12 vteřin

Autobusy, mikrobusy, trolejbusy, tramvaje, metro, koňské spřežení a třeba exotická rikša nebo taxi-skútr. Vcelku běžné formy městské dopravy. Bolivijské město La Paz přidává pro velký úspěch ještě další rozšíření systému městské lanovky.

Systém lanové přepravy je možné adaptovat na řadu jihoamerických metropolí. foto: Caracas Metrocable
Systém lanové přepravy je možné adaptovat na řadu jihoamerických metropolí. foto: Caracas Metrocable

Hlavní město Bolívie disponovalo jedním z nejdelších lanových přepravních systémů na světě. S délkou 9,8 kilometrů a specificky daným účelem – hromadnou přepravou obyvatel nikoliv turistů – se jednalo o světový unikát.

Lanovka, vystavěná před rokem rakouskou společností Doppelmayr, spojovala centrum města s odlehlejšími lokalitami předměstí El Alto. Lidé se odtud mohli z nadmořské výšky 1100 metrů dostat pohodlně za prací, aniž by museli absolvovat krkolomnou cestu přes přeplněné ulice.

Tento exotický model hromadné přepravy osob se dokonale osvědčil, a přes den ho každou hodinu využívá 18 000 pasažérů. Proto se městská rada rozhodla rozšířit stávající počet zastávek o šest, a zapracovat stejný koncept přepravy na dalších třech trasách.

Během dvou let by se tak v La Paz mohlo nacházet až dvacet kilometrů propojených lanovek. Díky inovativnímu designu se navíc celý provoz lanové dráhy dá považovat za ekologický.

Klimatizaci i osvětlení zajišťují na jednotlivých kabinách instalované solární panely, a rovněž další energie určená na provoz pochází z obnovitelných zdrojů.

Systém je nehlučný, nepodléhá poruchám ani zpožděním. Nad zemí je rozhodně lepší vzduch, než v nehybných automobilových kolonách. Ujela vám vaše kabina? Nezoufejte, za dvanáct vteřin vám jede další.

Takovou frekvenci spojů nemá ani tokijské metro. Vystoupit zatím můžete na deseti zastávkách, a celá dráha je v provozu sedmnáct hodin denně.

Ředitel marketingu společnosti Dopplemayr, Ekkehard Assman k tomu doplňuje: „Segment kabelové a lanové dopravy byl dlouhodobě neprávem opomíjen. Náš úspěch v Bolívii může strhnout lavinu.“ Do jisté míry má určitě pravdu.

La Paz si nikdy nemohlo kvůli kopcovitému terénu a blízkosti pohoří And dovolit metro, a podobné podmínky panují v řadě velkých měst Venezuely, Kolumbie a Peru. „A na řadě je pak Evropa.“

GondolaProject.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *