Lanovka v La Paz jezdí každých 12 vteřin
Autobusy, mikrobusy, trolejbusy, tramvaje, metro, koňské spřežení a třeba exotická rikša nebo taxi-skútr. Vcelku běžné formy městské dopravy. Bolivijské město La Paz přidává pro velký úspěch ještě další rozšíření systému městské lanovky.
Hlavní město Bolívie disponovalo jedním z nejdelších lanových přepravních systémů na světě. S délkou 9,8 kilometrů a specificky daným účelem – hromadnou přepravou obyvatel nikoliv turistů – se jednalo o světový unikát.
Lanovka, vystavěná před rokem rakouskou společností Doppelmayr, spojovala centrum města s odlehlejšími lokalitami předměstí El Alto. Lidé se odtud mohli z nadmořské výšky 1100 metrů dostat pohodlně za prací, aniž by museli absolvovat krkolomnou cestu přes přeplněné ulice.
Hromadná doprava pro města 21. století? Lanovky!
Bude mít New York vlastní lanovku?
Vodní tramvaje mohou pomoci řešit dopravní obslužnost v Praze
Tento exotický model hromadné přepravy osob se dokonale osvědčil, a přes den ho každou hodinu využívá 18 000 pasažérů. Proto se městská rada rozhodla rozšířit stávající počet zastávek o šest, a zapracovat stejný koncept přepravy na dalších třech trasách.
Během dvou let by se tak v La Paz mohlo nacházet až dvacet kilometrů propojených lanovek. Díky inovativnímu designu se navíc celý provoz lanové dráhy dá považovat za ekologický.
Klimatizaci i osvětlení zajišťují na jednotlivých kabinách instalované solární panely, a rovněž další energie určená na provoz pochází z obnovitelných zdrojů.
Systém je nehlučný, nepodléhá poruchám ani zpožděním. Nad zemí je rozhodně lepší vzduch, než v nehybných automobilových kolonách. Ujela vám vaše kabina? Nezoufejte, za dvanáct vteřin vám jede další.
Takovou frekvenci spojů nemá ani tokijské metro. Vystoupit zatím můžete na deseti zastávkách, a celá dráha je v provozu sedmnáct hodin denně.
Ředitel marketingu společnosti Dopplemayr, Ekkehard Assman k tomu doplňuje: „Segment kabelové a lanové dopravy byl dlouhodobě neprávem opomíjen. Náš úspěch v Bolívii může strhnout lavinu.“ Do jisté míry má určitě pravdu.
La Paz si nikdy nemohlo kvůli kopcovitému terénu a blízkosti pohoří And dovolit metro, a podobné podmínky panují v řadě velkých měst Venezuely, Kolumbie a Peru. „A na řadě je pak Evropa.“