Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
1. 1. 2008 v rubrice Solární energie

Problematika veřejného osvětlení trápí dnes ponejvíce asi amatérské astronomy, přitom je ale věcí každého obyvatele evropských měst a vesnic. Pouliční lampy totiž spotřebovávají nezanedbatelnou čás elektrické energie (v roce 2006 to bylo 10% veškeré elektřiny v Evropě, tedy 2 biliony KWh, což znamená emise 2900 milionů tun CO2).

Solární stromy

Průmyslový designér Ross Lovegrove (navrhoval např. legendární Sony Walkman, také počítače pro Apple) přišel s nádherným nápadem na tzv. „solární stromy“, které řeší veškeré problémy současného veřejného osvětlení.

Solární stromy

Solární strom prostě „zasadíte“, ale není potřeba k němu draze a složitě přivádět podzemím dráty s elektřinou. Je vybaven solárními panely, které nabíjejí baterie a ty zase napájejí LED diody osvětlující své okolí. Světelné znečištění je, narozdíl od klasických lamp, minimální. Navíc solární stromy samy dokáží detekovat východ a západ slunce, takže se zapínají a vypínají podle potřeby. Během října bylo několik solárních stromů na ukázku „vysazeno“ ve Vídni a podle všeho zaznamenaly velmi dobrý ohlas.

Solární stromy

Solární stromy

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. heuser@seznam.cz:

  Jasně a tepelné elektrárny v noci vypnou, nebo co budou dělat s už dnes tak velkými přebytky nočního proudu ?

 2. Ekologické bydlení » Blog Archive » EU chce zavádět úsporné žárovky:

  […] Evropou prorostou solární stromy […]

 3. Ekologické bydlení » Blog Archive » Solární a větrné veřejné osvětlení v Tokiu:

  […] veřejné osvětlení zdokonalit pomocí LED lamp. Ještě před delší dobou jsme informovali o “solárních stromech”, které by měly osvětlit evropská velkoměsta. Nyní se ukazuje, že v Japonsku už podobná […]

 4. Ekologické bydlení » Blog Archive » Americký Ann Arbor osvítí veřejné LED osvětlení:

  […] “žárovky” už za pár let? Evropou prorostou solární stromy Noční klub ve svitu […]

 5. Ekologické bydlení » Blog Archive » Zpracování lidské tepla:

  […] Evropou prorostou solární stromy […]

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz