Obnovitelným zdrojům energie se v Evropě daří

se zavázala, že do roku 2020 překročí objem energie vyráběné v 20,7 %. To se jí hravě podaří, a nejspíš svůj závazek dalece překročí. Už dnes totiž větrné a solární elektrárny vyrábějí v Evropě obrovské množství elektrické energie.  
větrné farmy - Siemens - pobřežní větrné turbíny - stavba

Evropská asociace pro větrnou energie EWEA aktuálně zveřejnila své odhady jak se to v Evropské unie bude skutečně mít s obnovitelnými zdroji. Podle jejích odhadů budou obnovitelné zdroje vyrábět v roce 2020 až 34 % energie! Tedy více než třetinu celkové spotřeby.

Ze 14% se o to postará větrná energie (vyrobí 495 TWh z 213 GW instalované kapacity). V roce 2009 přitom větrné elektrárny zajišťovaly pouze 4,9%. Nejlépe na tom v tomto ohledu bude Irsko, kde větrné turbíny zajistí 36,4% celkové spotřeby. Další bude Dánsko s 31%.

Zajímavá je i další informace. Ze zmíněných 14 % bude připadat 10% na pozemní větrné elektrárny a 4% na pobřežní. Dalších 10,5 % z celkových 34 % připadne na , 6,6 % na biomasu, 2,4 % na fotovoltaiku, 0,5 % na koncentrační solární elektrárny, 0,3 % na geotermální energie a 0,1 na energii z oceánu.

Mezi zeměmi, které se v roce 2020 budou těšit největšímu podílu obnovitelných zdrojů na své výrobě elektřiny bude (50,2%), Litva (40%), Rakousko (34,2%), (31%) a (30%). Česká republika by měla dosáhnout 13,5%.

Existují ale i země, které se zaváděním obnovitelných zdrojů značně zápolí. Např. ostrov Malta se svými 400 000 obyvateli Malta je dnes převážně zásobován energií pevninské evropy vyráběné z fosilních paliv.

V moři poblíž ostrova na korálu Mellieħa měla vyrůst nová pobřežní větrná farma Sikka I-Bajda. Objevily se však problémy se stabilitou korálu, které výstavbu větrných turbín v moři ohrožují.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *