Wind Tower – Větrná věž

a Japonci byli vždy známí svým komplexním a precizním přístupem k řešení technických problému. Důkazem nechť je japonský projekt Wind Tower (větrná věž), který v sobě kombinuje , turistické centrum, kanceláře, komerční plochy ale i odsolovací stanici. Co více, hlavní element projektu, větrná věž, umožňuje využívat , který přichází z libovolného směru!  
větrná věž

Věž je 50 m vysoká a funguje jako jakýsi lapač větru. Vítr je zachycován po celém obvodu věže a následně přiveden ke středovému tunelu. Díky kompresi je urychlen a nasměrován do spodní části věže k výstupu. Výstup je vybaven regulátorem tlaku a vytváří silnou masu . Ta je pak přivedena ke klasickému generátoru, kde vyrábí .

Oproti standardně řešené větrné elektrárně má uvedený přístup řadu výhod. Předně je vítr zachycován po celé ploše věže, nejen v určité části a v jednom směru jako u větrné elektrárny. Takto je údajně 2,5x účinnější oproti klasické.

větrná věž

Výhodou je, že vrtule generátoru jsou pod zemí – nejsou vystaveny negativnímu působení klimatických podmínek a neohrožují letící ptáky. I samotný generátor je tak lépe přístupny pro údržbu a opravy.

Jak výrobce uvádí, věž je možné použít jako vyhlídkovou terasu, restauraci či přistávací plochu pro vrtulníky. Příjemnou změnou je možnost použití jakékoliv nátěrové barvy, nejen bílé. Klasické větrné elektrárny jsou (musí být) natřeny bílou barvou, protože ta lépe odráží , a tak omezuje nežádoucí zahřívání konstrukce pod přímým . To u větrné věže nehrozí.

Samozřejmě. Větrné věže nejspíš nikdy nenahradí klasické větrné elektrárny a pravděpodobně nebudou nějakým významným hráčem na poli . Ale na tomto projektu jde vidět, jak jde skloubit ekologickou výrobu energie, moderní techniku a komerci pod jednu střechu.

6 komentářů: „Wind Tower – Větrná věž

 • 19. 2. 2012 (9.39)
  Trvalý odkaz

  Pane Novaku, umite anglicky? Pochopil jste o cem je technologie ZENA? Osobne o tom velice pochybuji.

  Reagovat
 • 17. 10. 2011 (7.50)
  Trvalý odkaz

  Pane Nováku, mohu Vás ujistit, že toto fungovat bude, je třeba ale lépe číst :) J.

  Reagovat
 • 8. 1. 2011 (9.44)
  Trvalý odkaz

  1. Ak som dobre pochopil, tak oni tvrdia, ze vietor vnika do veze zo vsetkych stran. To by mi oni museli vysvetlit, ako to dokazu.
  2. Tvrdia, ze vietor vnikne do tunelu a zacne pohanat turbinu, umiestnenu v dolnej casti komplexu. Opat mi to musia oni vysvetlit, ako prinutia vietor, aby prechadzal cez komplikovanu sustavu, kedy je vetru v ceste turbina, ktora by mala odobrat minimalne 50% energie.
  3. Je vseobecne známe, ze vo vyssich vrstvach atmosfery (a tu uz mozno brat do uvahy spominanych 50 m), je vyssia rychlost vetra, nez v nizsich (na urovni spominaných turbin). Aby ste mohol zo sustavy odoberat energiu, musite v nej mat energeticky diferencial. A pri tejto konstrukcii paradoxne sa mozu vo vacsinovych pripadoch turbiny tocit naopak ako vysledok vzniku podtlaku vo vyskach okolo 50 m.
  Toto su tri dostacujuce principy, preco im to nemoze fungovat a preto z toho vyvodzujem moj zaver o fyzikalnom nezmysle a tym nasledne o financnej nenavratnosti financii vlozenych do ich vyskumu.

  Mozno je to z ich strany len pokus, aby im niekto vysvetlil, pripadne poradil, ako vyjst zo zacarovaneho kruhu. Urcite sa Vam vybavi Jara Cimrman a jeho rady typu: „Zkuste to bez drátú“, „Dve sestry. A neni to malo, Antone Pavlovici“.

  Alebo to nie je ziadny pokus. Mozno si tiez spominate na projekt Anaconda, kde prisli so zaujimavou myslienkou, ako konvertovat energiu vln. Az na male detaily. A tie ma za ulohu objavit a matematicky popisat profesor Chaplin. Osobe som im poslal navrh, ze tam maju nedostatky, ktore treba odstranit, aby to naozaj aj fungovalo a dokonca som im urobil aj matematicky model. A čo myslíte, že urobili? Nič. Placaju sa v tme. 6ijú asi v predstave, že nikto zo Slovenska im nemože siahat ani po kotniky (členky).

  peace … miro novak

  Reagovat
 • 7. 1. 2011 (14.00)
  Trvalý odkaz

  Moc nerozumím tomu, proč dáváte do souvislosti tvrzení, že se jedná o „fyzikální nesmysl“ a to, že patent na stavbu Větrné věže je volně k
  použití. Není mi jasné jak tyto dvě věci spolu souvisejí.
  A pak, můžete pro naše čtenáře laicky vysvětlit, proč se jedná o „fyzikální nesmysl“?

  Reagovat
 • 7. 1. 2011 (11.35)
  Trvalý odkaz

  Nedalo mi to a pozrel som sa na original stranky ZENA. A je to tak, nepochopenie základných príncípov fyziky viedlo k tomu, že pochopili, že ich koncept j v skutočnosti fyzikálny nezmysel a preto „ZENA‘ WIND TOWER power generation is a trademark registered in Japan and its patent is open to the public“. Len zúfalec by vyhodil na tento projekt nejaký peniaz.

  peace … miro novak

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *