Čína ve zpracování biomasy pokulhává

Energie z biomasy je narozdíl od ostatních sektorů obnovitelných zdrojů v Číně dlouhodobě nedoceněna. Zatímco jiné oblasti OZE zažívají v této zemi v posledních letech explozivní nárůst v procentech a gigawattech instalovaného výkonu, biomasa stojí stranou.

„Zpracování biomasy zatím stojí stranou čínských zájmů. To se má ale změnit.“ Zdroj: bioenergyconsult.com
„Zpracování biomasy zatím stojí stranou čínských zájmů. To se má ale změnit.“ Zdroj: bioenergyconsult.com

Pokud jde o větrné elektrárny, solární farmy nebo hydroelektrárny, nikdo by si asi Čínu s nějakou nedostatečností nespojoval. Jenže když přijde na energii z biomasy?

„Čína se zatím drží hodně zpátky a dokonce i řada rozvojových zemí uplatňuje využití biomasy v míře větší než my,“ potvrdil v tiskovém prohlášení president čínské Asociace obnovitelné energie, Shi Dinghuan.

Dále pak upozornil, že bude zapotřebí širší podpory ze strany vlády (na úrovni fiskální motivace i fixních zvýhodnění), aby se i biomasa stala vitální složkou národního energetického mixu.

Dosud do něj přispívá podílem jen asi 5,5 GW (souhrnný nárůst od roku 2006). Na poměry České republiky to možná zní masivně, ale ostatní sektory OZE tvořili už v roce 2013 výkon neporovnatelných 378 GW.

I když by se podle analytiků energetického trhu Číny měla do začátku roku 2016 vyšplhat biomasa na 13 GW, výsledek je zatím v nedohlednu. Výraznou část instalovaného výkonu (8 GW) by měla zajistit rychle-rostoucí lesní biomasa, 2 GW připadají na fermentory zemědělského odpadu a 3 GW na spalovny.

Podle Národního programu 2014-2020 by se měly v tomto časovém úseku vytvořit podmínky pro dosažení 30 GW. Tato čísla jsou ale zatím dost vzdálená realitě. Jak doplňuje Shi Dinghuan: „Na vině je mimo jiné i nedostatek pokročilých technologií.“

Jeden myslel na “Čína ve zpracování biomasy pokulhává

  • 18. 10. 2015 (21.34)
    Trvalý odkaz

    v případě Číny mi přijde používání biomasy jako zdroj energie tak trochu plýtvání zdroji když vezmu kolik obyvatel potřebují nasytit a potažmo kolik zvířat čímž potřebují obhospodařovanou půdo k pěstování plodin pro potraviny a ne jí osej vat plodinami na tvorbu energie
    tak trochu mi přijde používání biomasy jako zdroje energie u nás taky na hlavu kord u velkých energetických celků jako jsou elektrárny a teplárny které potřebují svážet své zdroje z velkého okolí a mohou nabídnout dobrou výkupní cenu čímž malé výtopny a podobné přeplatí a ti nemají čím topit

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *