Drony budou spravovat rozbité silnice
Posunout využití stále populárnějších dronů blíže praxi se pokoušejí výzkumníci z anglické univerzity v Leedsu (UoL). Toto město se má stát prvním na světě, kde bude plně automatizovaná flotila dronů průběžně opravovat dopravní infrastrukturu.
Výzkum zatím stojí na samém začátku, byť obdržel ve veřejné soutěži velmi štědrý grant v hodnotě 6,4 milionů liber. Na jeho konci má stát funkční model provozuschopného autonomního samo-opravného sytému.
Ruce stavebních dělníků a zaměstnanců ze správy silnic by měly nahradit okřídlené stroje. Leeds by se měl stát přestupní stanicí na trase k „Městům budoucnosti“. Nefungující veřejné osvětlení, rozbité chodníky nebo díry v asfaltu by prostě neexistovaly. Tak rychle jako by se objevovaly by díky dronům i mizely.
Stroj, který pokládá silnice jako koberec – VIDEO
Silnice budoucnosti? Biologicky tvrzený pískovec místo asfaltu
Jak vysvětluje profesor Phill Purnell, který na UoL přednáší v oboru stavebnictví: „Leeds se stane prvním městem, které zažije prakticky nulové narušení dopravní infrastruktury z důvodu probíhajících opravných prací.“
Výsledek by měl záviset na činnosti automatizovaných dronů tří různých typů. Tím prvním budou poletující Průzkumníci-Opraváři, kteří se budou soustředit především na opravu nadzemních struktur, typicky pouličních lamp.
Další droní roboti „Snímající a Záplatující“ se budou specializovat čistě na provozuschopnost vozovek a zalepování prasklin v asfaltu.
A do třetice tu budou ještě miniaturní drony „Vystřel a Zapomeň“. Jejich úkolem bude odhalování poruch v podzemí, ať ve vodovodním řadu, kanalizaci nebo v hloubce vedených kolektorech.
Jejich popisné pojmenování neznamená, že by snad měly střílet. Spíše naznačují, že se po jejich vypuštění do podzemí přímo nepočítá s jejich návratem zpět do hangáru.
Ponesou jen minimální zátěž v podobě specifických senzorů a čidel, kterými budou propátrávat funkčnost věcí pod povrchem.
Zvláště poslední miniaturní „inspekční“ drony si pochvaluje Rod Richardson (UoL), který pracuje jako návrhář v Národním centru pro inovativní robotické systémy.
„Robotické drony budou schopny vyhodnotit přímo na místě, jestli se s poruchou vypořádají jiné drony, nebo jestli je zapotřebí věc řešit s využitím lidského faktoru a těžké techniky. To dosud nebylo možné, a právě nezbytná přítomnost celého technického týmu i u minoritních událostí celý systém oprav a údržeb města neúměrně zatěžovaly pokladnu.“
Je to podobně jak vozkové dostavníků, když se rozšíril telegraf. Nebo výrobci CDček, když prišli MP3ky. Stejně ako VHS videorekordéri nahradil stream videa z internetu atď. Proč by silničáři neměli co dělat? Můžou servisovať ty drony, co budú spravovat silnice. No možná máte kousek pravdy. Pokud duchovno klesá a technosféra se bude nadále rozvíjet tímto tempem, tak postupně sežere Planetu.
… a cestáři nebudou míc to žřát.