Drony budou spravovat rozbité silnice

Posunout využití stále populárnějších dronů blíže praxi se pokoušejí výzkumníci z anglické univerzity v Leedsu (UoL). Toto město se má stát prvním na světě, kde bude plně automatizovaná flotila dronů průběžně opravovat dopravní infrastrukturu.

„Drony v Leedsu by měly odhalit vznik poruchy nebo praskliny ve vozovce, a opravit ji ještě před tím, než se stane skutečně nebezpečnou. „Zdroj: Inhabitat.com
„Drony v Leedsu by měly odhalit vznik poruchy nebo praskliny ve vozovce, a opravit ji ještě před tím, než se stane skutečně nebezpečnou. „Zdroj: Inhabitat.com

Výzkum zatím stojí na samém začátku, byť obdržel ve veřejné soutěži velmi štědrý grant v hodnotě 6,4 milionů liber. Na jeho konci má stát funkční model provozuschopného autonomního samo-opravného sytému.

Ruce stavebních dělníků a zaměstnanců ze správy silnic by měly nahradit okřídlené stroje. Leeds by se měl stát přestupní stanicí na trase k „Městům budoucnosti“. Nefungující veřejné osvětlení, rozbité chodníky nebo díry v asfaltu by prostě neexistovaly. Tak rychle jako by se objevovaly by díky dronům i mizely.

Jak vysvětluje profesor Phill Purnell, který na UoL přednáší v oboru stavebnictví: „Leeds se stane prvním městem, které zažije prakticky nulové narušení dopravní infrastruktury z důvodu probíhajících opravných prací.“

Výsledek by měl záviset na činnosti automatizovaných dronů tří různých typů. Tím prvním budou poletující Průzkumníci-Opraváři, kteří se budou soustředit především na opravu nadzemních struktur, typicky pouličních lamp.

Další droní roboti „Snímající a Záplatující“ se budou specializovat čistě na provozuschopnost vozovek a zalepování prasklin v asfaltu.

A do třetice tu budou ještě miniaturní drony „Vystřel a Zapomeň“. Jejich úkolem bude odhalování poruch v podzemí, ať ve vodovodním řadu, kanalizaci nebo v hloubce vedených kolektorech.

Jejich popisné pojmenování neznamená, že by snad měly střílet. Spíše naznačují, že se po jejich vypuštění do podzemí přímo nepočítá s jejich návratem zpět do hangáru.

Ponesou jen minimální zátěž v podobě specifických senzorů a čidel, kterými budou propátrávat funkčnost věcí pod povrchem.

Zvláště poslední miniaturní „inspekční“ drony si pochvaluje Rod Richardson (UoL), který pracuje jako návrhář v Národním centru pro inovativní robotické systémy.

„Robotické drony budou schopny vyhodnotit přímo na místě, jestli se s poruchou vypořádají jiné drony, nebo jestli je zapotřebí věc řešit s využitím lidského faktoru a těžké techniky. To dosud nebylo možné, a právě nezbytná přítomnost celého technického týmu i u minoritních událostí celý systém oprav a údržeb města neúměrně zatěžovaly pokladnu.“

2 komentáře: „Drony budou spravovat rozbité silnice

  • 19. 11. 2015 (11.17)
    Trvalý odkaz

    Je to podobně jak vozkové dostavníků, když se rozšíril telegraf. Nebo výrobci CDček, když prišli MP3ky. Stejně ako VHS videorekordéri nahradil stream videa z internetu atď. Proč by silničáři neměli co dělat? Můžou servisovať ty drony, co budú spravovat silnice. No možná máte kousek pravdy. Pokud duchovno klesá a technosféra se bude nadále rozvíjet tímto tempem, tak postupně sežere Planetu.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *