Na Taiwanu vyrostl solární stadion

Právě nedávno byla na dokončena stavba nového sportovního stadionu. Nic zvláštního. Kdyby ovšem tenhle stadion a) nevypadal tak úžasně, b) nebyl prakticky celý pokryt . Celý projekt navrhnul architekt Toyo Ito. Stadion má kapacitu 50 000 míst a 100% energie získává ze své .

solární stadion - Taiwan


Celkem je stadion „zabalen“ do 8844 o ploše 14 155 m2, které zároveň zastávají funkci osvětlení pro plochu stadionu. Oficiální otevření stadionu proběhne později tento roku u příležitosti zahájení Světových her 2009.

solární stadion - Taiwan

Kromě solární energie využívá stadion celou řadu dalších ekologických vychytávek. Byl například vybudován z doma produkovaných, znovu využitelných materiálů. Celých sedm hektarů půdy z celkových 19 na kterých byl vybudován bylo vyčleněno pro zeleň, pro , parky a podobně.

solární stadion - Taiwan

Ročně stadion vyrobí na 1,15 mil. KWh energie. To stačí k napájení více než 3300 světel, dvo obřích obrazovek a vůbec provozu celého stadionu. Pokud zrovna nebude „v činnosti“, bude elektřina dodávána do sítě a pokryje zhruba 80% spotřeby okolních oblastí. Celková vyrobená energie znamená ročně ušetření 660 tun emisí oxidu uhličitého. Další fotky v článku!

solární stadion - Taiwan

solární stadion - Taiwan

solární stadion - Taiwan

deputydog, inhabitat

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

5 komentářů: „Na Taiwanu vyrostl solární stadion

 • 22. 5. 2009 (12.28)
  Trvalý odkaz

  A jak se stadion jmenuje nevíte ? Mě bi to zajímalo,rád bych si našel další info/fotky.

  Reagovat
 • 22. 5. 2009 (10.46)
  Trvalý odkaz

  chcel by som zit v takej krajne. kde takto zmyslaju ludia, parky, bicykle, u nas utopia.

  Reagovat
 • 22. 5. 2009 (12.43)
  Trvalý odkaz

  re: ra – přesné označení stadionu bohužel neznáme, nicméně stojí ve městě Kaohsiung. další informace a fotografie najdete například na stránkách švýcarské firmy dodávající solární panely a především tomto diskusním fóru

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *