Stella – rodinné auto, které jezdí na slunce

Rodinné auto je investice, která se nikdy nemůže vyplatit. Peníze jen a jen požírá. Studenti z Eindhovenské techniky se tento zaběhnutý koncept rozhodli změnit. Přišli s unikátním konceptem solárního elektromobilu Stella.

Stella - solární elektrické auto pro celou rodinu. foto: Bart van Overbeeke
Stella – solární elektrické auto pro celou rodinu. foto: Bart van Overbeeke

Skupinka studentů ukrytá pod názvem „Solar Team Eindhoven“ (STE) stojí za světově prvním „energeticky pozitivním“ rodinným vozem. Stella je auto, které jezdí na slunce – a nejen, že jeho energii dokáže samo spotřebovat a přeměnit na pohyb, ale dokáže jí i zásobovat např. některé spotřebiče.

>>> ČÍST CELÝ ČLÁNEK <<<

Ekobonus.cz

5 komentářů: „Stella – rodinné auto, které jezdí na slunce

 • 20. 6. 2024 (14.11)
  Trvalý odkaz

  Výhodou tohoto je, že vás třeba nečekají věci jako dekarbonizace. Na druhou stranu jako nedovedu si představit, že v tomhle jedu na dovolenou. Jako koncept je to určitě fajn, ale jinak by to byla asi jako rodinné auto noční můra a už si dovedu v barvách představit ty šťavnaté hádky v něm. :D

  Reagovat
 • 25. 9. 2023 (16.13)
  Trvalý odkaz

  Tohle auto se mi moc líbí, a hlavně to, jak jezdí na sluneční pohon. Doufám, že se brzy dočkáme solárních aut. Já jsem si nedávno koupila ojeté BMW, které mě uchvátilo na první pohled. Jediné, co mě zarazilo, bylo že palubní počítač nekomunikoval v češtině. Naštěstí mi kamarádka poradila firmu, která instaluje překlad pro BMW.

  Reagovat
 • 23. 1. 2014 (5.30)
  Trvalý odkaz

  Mám takový špatný pocit, že nebude ani jezdit ani napájet spořebiče. Ujede 5km a bude nabíjet akorát mobil. Pokud tedy nemá na střeše o ploše 3m2 zázračný solární panel… Ale jinat bych ho bral, jako každý elektromobil.

  Reagovat
  • 23. 1. 2014 (10.38)
   Trvalý odkaz

   Tak v Austrálii bych si ho dokázal představit, ale v Evropě maximálně Řecko, Španělsko a Itálie a to jenom v létě. Také bych ho netituloval jako rodinné auto. Rodinné auto si představuji trochu větší.

   Reagovat
   • 23. 1. 2014 (14.52)
    Trvalý odkaz

    Já bych si uměl takový systém představit jen v kombinaci s běžným hybridem, nebo elektromobilem, rozhodně by mu neškodil letmý dotek designéra BMW, nebo Ferari.
    Sedačka by mi možná trochu pomohla na záda, na dlouhých trasách, ale zase nevypadá že by byla nějak postrovaná.

    Než bude možné takové auto udělat praktické, uběhne ještě mnoho vody. Nicméně nasazení solárních panelů na trolejbusy (+baterie) a tramvaje by mohlo vést k nějakým úsporám proudu. Možná by nebylo špatné dělat hybridní autobusy. Tady by myslím se FVP mohly vrátit mnohem rychleji, než při připojení k síti a měly by i větší smysl co se týče úspor. Navíc by nezabíraly místo na orné půdě.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *