Průlom v technologii vlnových elektráren

Obnovitelným zdrojům ve světě spolehlivě dominuje solární a větrná energetika, zatímco ostatní kategorie jsou zastoupeny okrajově. Švédská vývojářská společnost CorPowerOcean nyní přichází s novým modelem vlnové elektrárny, která by mohla dosavadní nerovnováhu zvrátit v prospěch dosud spíše opomíjené technologie.

„S výkonem 250 kW dokáže jedna bójka zásobovat až 200 domácností čistou elektřinou.“  Zdroj: CorPowerOcean
„S výkonem 250 kW dokáže jedna bójka zásobovat až 200 domácností čistou elektřinou.“ Zdroj: CorPowerOcean

Švédská kotvená bóje totiž dokáže navzdory malým proporcím zásobovat čistou energií až 200 domácností. S šířkou necelých osm metrů sice není bóje navržená v CorPowerOcean zrovna drobeček, pořád si ale nezadá s rozměry příbojových farem a turbín vlnolamů.

I přes tento velikostní hendikep ale dokáže podivuhodné věci. Poblíž švédského pobřeží instalovaný prototyp dokázal generovat výkon 250 kW, a teoreticky by tak postačil k zásobování celé malé vesnice. A roznásobeno počtem instalovaných bójí na příhodných lokalitách?

Není divu, že lidé stojící za projektem CorPowerOcean soudí, že potenciál vlnových elektráren by postačil ke kompletnímu zásobování pětiny obyvatel planety Země elektřinou. Mezi optimismem a realizací však stojí ještě dlouhá cesta.

Vytýčit ji pomohla například společnost Iberdola, která zafinancovala výzkumný projekt CorPowerOcean částkou 1,75 milionu eur. I když se primárně nevěnuje elektrárnám „na vodě“, potenciál vynálezu doceňují a zajímají se o jeho další uplatnění.

Hlavní výhodou navrženého systému je jeho výkon (v porovnání s jinými modely kotvených bójí podává až 5x lepší výsledky), kterého dosahuje kombinovaným způsobem využití mořských vln a kotvených oscilací.

Tento nápad vznikl v hlavě šedesátiletého švédského kardiologa, Stiga Lundbäcka. Asi nepřekvapí, že ho k vynálezu inspiroval tlukot srdce, pohyb krve a pumpující práce srdečního svalstva.

„Pumpující hladinová bójka, která dokáže vyžít pohybu vln i mořských proudů znamená skutečný pokrok,“ říká Antonio Sarmento, který se na realizaci prototypu podílel.

Vlnové elektrárny se na rozdíl od větrných a solárních vyznačují konstantním a nepřetržitým provozem, což by mohla být jejich další deviza v rámci širokého uplatnění.

Sdílet: