Čtyři z pěti Skotů volí obnovitelnou energii
Nedávné referendum o odtržení Skotska nedopadlo zdaleka tak jednoznačně, jako aktuální průzkum veřejného mínění zaměřený na podporu implementace OZE, organizovaný společností YouGov.
Zatímco v otázce nezávislosti na Anglii se Skoti nemohou sjednotit, pokud jde o elektřinu, mají jasno. Základní otázka směrovaná na 1008 respondentů, a to jaká by měla být budoucnost výroby elektřiny v zemi, má pro 79 % dotázaných předem danou odpověď. Skotsko volí obnovitelné zdroje.
Anketní průzkum ve Skotsku předchází vlastním všeobecným volbám, které proběhnou 7.5. 2015, a jeho výsledky mohou napomoci politikům usilujícím o místo v Parlamentu získat rozhodující převahu v nerozhodných regionech.
Pokud tedy zvolí správnou energetickou alternativu: v některých oblastech, kde mezi majoritní zaměstnavatele patří tepelné elektrárny, se až 49 % dotázaných vyjadřuje pro uhlí.
Za zmínku stojí, že pro podporu těžby a zpracování břidličného plynu se nikde nevyjádřilo více než 26 % dotázaných, a důvěru do nukleární energie nevkládá nikde více než 45 % dotázaných.
Zorientovat se v záplavě často protichůdných názorů teď bude úkolem politiků, ale signál předaný skotskou veřejností je jasný: obnovitelné zdroje energie stojí na prvním místě jejich zájmu.
„Tyto výsledky dokládají sílu všeobecné podpory, jaké se obnovitelné zdroje ve Skotsku těší,“ říká Jenny Hogan, vedoucí průzkumného oddělení společnosti Scottish Renewables.
„Věřím, že výsledky ilustrují celkový průměr nálad voličů, a že si většina zdejších lidí uvědomuje, že musíme pokračovat v dosavadním kurzu. Jen tak můžeme zajistit odpovídající zdroje elektřiny pro naše obchody a domácnosti, a současně bojovat proti klimatu.“ Ostatně, i na globální klimatické změny přišla v dotazníku řeč.
V odpovědi se dvě třetiny respondentů vyjádřilo pro další podporu opatření, směřujících k potlačení a omezení emisního znečištění a skleníkových plynů, zatímco jen 14 % dotázaných bylo proti.
Za poslední léta se zastoupení OZE při výrobě elektřiny ve Skotsku téměř zdvojnásobilo. Největší popularitě se tu těší příbřežní větrné elektrárny, pro jejichž další rozvoj se vyjádřilo 71 % dotázaných.
„Doufáme, že zvolení zástupci vlády budou na výsledky tohoto průzkumu reagovat,“ říká Hoganová. „Je totiž jasné, že obnovitelné zdroje energie tu mají velmi širokou podporu, zatímco podpora projektů výstavby nových jaderných, tepelných nebo plynových elektráren je značně limitovaná.“