Třetinu střech ve Skotsku pokryjí sluneční elektrárny

Střešní solární elektrárny by už v brzké době mohly proměnit kolorit skotských vesnic a měst. Studie, kterou nyní předložili parlamentu ke schválení výzkumníci z univerzity v Edinburghu, vychází z přímé poptávky místní vlády, která si prý žádá změnu energetického kurzu.

„Skotská vláda si své plánování nejprve nechá podložit podrobnými studiemi, a pak si teprve připravuje půdu.“ Zdroj: scottishrenewables.com
„Skotská vláda si své plánování nejprve nechá podložit podrobnými studiemi, a pak si teprve připravuje půdu.“ Zdroj: scottishrenewables.com

Pod nepříliš patriotickým mottem: „Když může Německo, s podobným klimatem jako my, vyrábět více solární energie než kterákoliv jiná země světa, proč bychom měli stát stranou?“ se tu od roku 2001 rodí plán, jak díky slunečním elektrárnám pokrýt šestinu národní spotřeby.

Fotovoltaické elektrárny pro čtvrt milionu obytných domů, tedy na každé třetí skotské střeše. Takový je nápad, který nyní Skoti řeší.

Náklady na teplo, vodu a elektřinu prý neúměrně zatěžují rodinné rozpočty a brání dalšímu ekonomickému růstu země. Vláda současně vynakládá nemalé prostředky na PR obnovitelných zdrojů energie, a připravuje si půdu pro celonárodní energetický přerod.

Do plánu jsou už od roku 2001 postupně interesováni místní podnikatelé, jejichž firmy by měly zajišťovat výrobu, instalaci a provoz solárních panelů. Edinburská univerzita je pochopitelně těchto příprav součástí, a vypracovala údajně nejrozsáhlejší manuál, který vypočítává výhody a nevýhody připravovaných aplikací v jednotlivých okresech.

„Od roku 2001 poklesly náklady na výrobu solárních panelů globálně o více než 70 %,“ zaznělo 19. 7 ve Skotském parlamentu. „V roce 2025 se pravděpodobně bude jednat o ten nejlevnější a nejdostupnější zdroj energie, mnohem levnější, než fosilní paliva.“ A na slova o úsporách Skoti slyší.

Neil Robertson z Edinburské univerzity, který se na vytvoření manuálu podílel, k tomu dodává: „Snížení cen solárních panelů znamená, že dříve nebo později si do Skotska cestu stejně najdou. S podporou vlády, v rámci celonárodního plánu, můžeme ale vystihnout ten nejvhodnější moment. Tak, abychom mohli maximalizovat sociální, environmentální a ekonomické dopady pro celé Skotsko.“

2 komentáře: „Třetinu střech ve Skotsku pokryjí sluneční elektrárny

  • 11. 8. 2014 (5.56)
    Trvalý odkaz

    Hlavně se tam staví střešní instalace a návratnost projektů je pomalejší, jako tomu je v ČR u solárních parků. Střechy u nás měli STOP stav.

    Reagovat
  • 31. 7. 2014 (21.32)
    Trvalý odkaz

    Nevím, jak to Skoti počítají, mám představu, že je tam dost zataženo a dost často prší, také je to ještě severněji, než ČR, ale možná se pletu. Skoti jsou známí tím, že si svoje investice dost hlídají. :-)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *