Odvážné vize: Komplexní energetický přerod Kalifornie

Obnovitelné zdroje energie by v Kalifornii mohly spoluvytvářet ekologičtější a zdravější budoucnost. Odvážná projektová vize, kterou předložili ke zvážení odborníci ze Stanfordské univerzity, však naráží na řadu problémů.

„Energetický přerod směrem k obnovitelným zdrojům prý zaplatí rozdíl daný úsporami na fosilních palivech. Zdroj: BrightSourceEnergy
„Energetický přerod směrem k obnovitelným zdrojům prý zaplatí rozdíl daný úsporami na fosilních palivech. Zdroj: BrightSourceEnergy

Především nepochopení tradičních obhájců fosilních paliv. Teoreticky jim plány vycházejí dokonale, s reálným uplatněním je to ale zatím horší.

Koncept, který si zakládá na OZE, by mohl vytvořit podmínky pro ekonomický růst, dal vzniknout novým pracovním místům a celkově snížit ceny energií.

Líbivá představa města Los Angeles bez typické smogové mlhy, dálnic, po kterých tiše plynou elektromobily, a střechy lesknoucí se solárními panely.

Vypadá to jako pohádka, ale Mark Z. Jacobson, stanfordský profesor civilního a environmentálního inženýringu věří, že plán je ekonomicky životaschopný: „Pokud by se podařilo náš plán uvést do praxe, prakticky by došlo k eliminaci lidské úmrtnosti související se znečištěným ovzduší.“

Jak tedy uspokojit poptávku elektřiny a energií, kterou si v Kalifornii žádá průmysl, doprava, vytápění a klimatizace, do roku 2050? Celý plán je v mnoha bodech podobný s podobným konceptem, který nedávno přijalo za své město New York.

Zahrnuje nezbytná politická opatření, praktické kroky a infrastrukturní změny, které by měly být implementovány do běžného života. Vize předpokládá, že počátečné zvýšení výdajů, spojené s transformací větrné, sluneční a vodní energie v nově vybudovaných zařízeních, bude brzy eliminováno díky snížení výdajů na fosilní paliva a konvenční zdroje energie. Celková úspora by přesto po odečtení nákladů měla dosahovat až 44 %.

V bodech by se Stanfordský plán dal rozepsat následovně: vytvoření 220 000 pracovních míst (od výroby solárních panelů po stavební práce spojené s jejich instalací), které na výplatách ročně vytvoří ekonomický prostor v hodnotě dvanácti miliard dolarů.

Kalifornie by neměla vsadit na jednu kartu, ale na pestrý energetický mix. Ten by měl zahrnovat 25 000 5 MW turbín větrných elektráren na pobřeží, 1200 koncentračních solárních elektráren o výkonu 100 MW, patnáct milionů 5 kW střešních fotovoltaických elektráren na residenčních domech, dvaasedmdesát geotermálních elektráren (100 MW), 5000 vlnových elektráren o výkonu (0,75 MW) a 3400 turbín příbojových elektráren o výkonu 1 MW. Hezké, že?

Za nejpozoruhodnější bod plánu autoři považují zjištění, o kolik by se aplikací OZE ušetřilo v sociální sféře. „Snížení emisního znečištění, které by z našeho plánu vyplynulo, by znamenalo v průměru o 12 500 úmrtí ročně méně,“ říká Jacobson.

„Léčba zdravotních problémů pacientů, spojená se znečištěným ovzduším, nás ročně přijde na 103 miliard dolarů, tedy 4,9 % našeho hrubého národního produktu.“ A podobně vysoká čísla vycházejí i ze snížení nepřímých dopadů klimatických změn, celkem o 48 miliard dolarů ročně.

Pokud jde o „prostorovou“ stopu, kterou by tento energetický přerod zanechal na kalifornské krajině, vypočetli stanfordští vědci, že by si vyžádal využití 0,9 % rozlohy souše pro solární elektrárny, a 2,77 % rozlohy pobřeží.

„Naše vize ale zatím zůstává od svého sepsání jen projektem, ideou, která dosud nenašla širší odezvu v politických kruzích,“ podotýká Jacobson. „K realizaci takového plánu je totiž zapotřebí politické odhodlanosti a silné vůle.“

3 komentáře: „Odvážné vize: Komplexní energetický přerod Kalifornie

 • 1. 8. 2014 (7.46)
  Trvalý odkaz

  takže to máme 125GW z větru, 75GW ze střešních elektráren, 120GW z koncentračních elektráren, 3,75GW z vlnových, 7,2GW geotermálních a 3,4GW z příbojových, celkem tady 334,35GW. Sice je to jakoby moc, ale vzhledem k nestabilitě a případné rostoucí poptávce to je asi akorát, snad se jim to podaří.

  Reagovat
  • 4. 8. 2014 (8.14)
   Trvalý odkaz

   Žije tam asi 40 miliónů lidí. To je polovina Německa. Přitom instalovaný výkon FVE v Německu je také asi 40 GW. Myslím, že tento plán bude hodně dlouho jenom plánem. Lepší je postupovat méně radikálně. Ale v Americe je možné všechno. :-)

   Reagovat
   • 4. 8. 2014 (9.44)
    Trvalý odkaz

    Ale víme jak američané s oblibou plýtvají vším možným, surovinami, energiemi prostorem. Jestli chtějí v Kalifornii zásadně elektrifikovat dopravu tak proud budou potřebovat (a přitom by stačilo aby přesedli na vlak, jestliže máme v EC ve vagonu 40 lidí a vlak má 8 vagonů, je to 320 lidí dělících se o špičkový výkon cca 6,4MW, tedy na jednoho připadá 17kW špičkového výkonu, u auta je to, pokud je tam člověk sám, klidně 63kW špičkového výkonu(a to beru nejsabší motorizaci Octavie)
    Možná že se to snaží navrhnout na nesvícení a nefoukání a když pak bude svítit a foukat tak to potlačí do vodíku, nebo elektrárny prostě odstaví.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *