Vodní elektrárny? Ne tak čisté, jak si myslíte

Vodní elektrárny hrají ve výčtu obnovitelných zdrojů energie zásadní roli. Jak ale upozorňuje studie v žurnálu BioScience, vize „udržitelnosti a čisté energie“ z vodních elektráren stojí na chatrných základech.

„Fenomenální vodní nádrž Hoover Dam. Ještě donedávna byla považována za ukázkový čistý zdroj obnovitelné energie.“ Zdroj: Andrew Zarivny
„Fenomenální vodní nádrž Hoover Dam. Ještě donedávna byla považována za ukázkový čistý zdroj obnovitelné energie.“ Zdroj: Andrew Zarivny

Negativa konvenčních zdrojů energie jsme si zvykli poměřovat tunami oxidu uhličitého. Právě tento skleníkový plyn se stal hlavní příčinou odsudků fosilních zdrojů energie. Představa velké vodní elektrárny coby producenta tun oxidu uhličitého se neujala.

Jenže oxid uhličitý není jediným skleníkovým plynem, jehož úniky do atmosféry bychom si měli hlídat. Například je tu metan. Zvláště v jeho případě se vodní elektrárny a jejich nádrže řadí mezi největší světové producenty. Je to skutečně problém?

Výzkumníci ze Státní univerzity ve Washingtonu o tom nepochybují. Metan má sice v atmosféře kratší životnost, než oxid uhličitý, ale je o poznání lepším „chytačem tepla“. Jeho schopnost vázat teplo v atmosféře je 28-36x větší, než u proklínaného a zatracovaného CO2.

Vše ostatní pak už je jen otázkou velké násobilky. Můžeme totiž přepočítat tuny metanu, produkovaného celoročně vodními nádržemi, na ekvivalent oxidu uhličitého. A pak zjistíme, že emisní potenciál vodních nádrží činí globálně 907 milionů tun CO2.

Když se globálního výčtu emisí ještě chvilku přidržíme, dobereme se toho, že vodní elektrárny se podílí na 1,3 % všech světových emisí. Jistě to není katastrofa, ale rozhodně je to víc, než bychom čekali od „zcela“ čistého a obnovitelného zdroje energie.

Vodní elektrárny totiž produkují více emisí skleníkových plynů, než třeba celé Německo, Kanada a Indonésie dohromady. Dvakrát více než celá Británie a skoro třikrát víc, než Francie. A celá emisí produkce Číny je jen desetkrát horší, než všechny vodní elektrárny světa.

Sdílet: