První kancelář na světě, která vyrábí elektřinu

Elithis Tower stojící ve ve městě Dijon je první světa, která vyrábí více energie, než spotřebuje. Všechno přitom začalo jako teoretické cvičení.
Elithis Tower
Thierry Bievre, generální ředitel skupiny Elithis Engineering, položil před svůj tým výzvu: chtěl zjistit, zda je možné postavit k za cenu, za jakou by se taková dala vybudovat i za běžných podmínek.
Elithis Tower
Tým si ke spolupráci přivolal známého architekta Jean-Marie Charpentiera z Paříže a společně navrhli právě Elithis Tower. Jde o desetipatrovou budovu na jejíž střeše je nainstalována . , ze kterých byla budova postavena, byly zvoleny s ohledem na jejich globální dopad na .
Elithis Tower
Exteriér budovy je vyroben ze dřeva a recyklované , zatímco energeticky velmi náročný hliník byl využit jen sporadicky. Budova využívá přirozeného a také k získávání tepla. Elektřina je, jak už bylo zmíněno, vyráběna v umístěných na střeše.
Elithis Tower
Architekti a stavaři se však nesoustředili jen na samotnou stavbu, ale také na její obyvatele. Cílem je inspirovat je k tomu, aby i oni činili ekologicky uvědomělá rozhodnutí a šetřili – papírem, energií, vodou. Celá budova je navíc prorostlá více než 1600 senzory, které měří kromě jiného spotřebu energie a zobrazují ji na velké obrazovce umístěné na viditelném místě.

worldarchitecturenews via ecofriend

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *