Evropa musí připravit plány na snížení emisí v budovách

Vlády, zástupci byznysu, spotřebitelé i neziskové organizace napříč Evropou mají za úkol společnými silami připravit plány na zintenzivnění snižování emisí produkovaných stávajícími budovami s cílem naplnit požadavky pařížské dohody a zastavit globální oteplování.

Ekologické, levné a šetrné bydlení v Plzni. To je energeticky aktivní rodinný dům J. Řežába ze společnosti JRD, nominovaný na cenu E.ON Energy Globe Award. foto: JRD
Ekologické, levné a šetrné bydlení v Plzni. To je energeticky aktivní rodinný dům J. Řežába ze společnosti JRD, nominovaný na cenu E.ON Energy Globe Award. foto: JRD

Tato výzva přichází prostřednictvím Světové rady pro šetrné budovy v době, kdy se blíží termín pro představení nových renovačních strategií, a následuje po aktuálním podpisu pařížské dohody světovými lídry v New Yorku z minulého pátku.

Od letošního 30. dubna mají členské státy Evropské unie pouhý jeden rok na předložení Národních renovačních strategií, tedy podrobných plánů na co nejkvalitnější a nejefektivnější renovace budov.

Stávající budovy v současnosti produkují asi 36 % veškerých emisí uhlíku v Evropské unii, a proto je klíčové zajistit, aby jejich renovace byla prováděna s ohledem na maximální energetickou efektivnost, nejen v souvislosti s plněním závazků pařížské dohody, ale zejména plněním národních cílů v rámci evropské Energetické unie. I přes existenci mnoha podpůrných nástrojů není kvalita a intenzita renovací v Evropě dostatečná, shodují se experti.

James Drinkwater, ředitel Evropské regionální sítě Světové rady pro šetrné budovy: „Emise produkované stávajícími budovami jsou jednou z největších výzev pro Evropu ve vztahu ke zmírňování klimatických změn. Renovace těchto budov jsou naprosto klíčové, pokud chceme dosáhnout ambiciózních cílů, daných pařížskou dohodou. V Evropě probíhá řada projektů a iniciativ, které sice vedou ke kvalitním energeticky efektivním renovacím, problémem je často ale jejich nekoordinovanost.“

V minulém měsíci 13 Rad pro šetrné budovy v Evropě spustilo iniciativu Build Upon, nejrozsáhlejší společný projekt, soustředící se právě na podporu kvalitních renovací budov, a to prostřednictvím spolupráce při přípravě renovačních strategií jednotlivých zemí.

Ve dnech 20. a 21. září se ve španělském Madridu sejde přes 200 lídrů z různých oblastí souvisejících s renovacemi budov k diskuzi nad dlouhodobým přístupem k masivnímu rozšíření kvalitních efektivních renovací budov.

Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy: „Máme rok na to, abychom v České republice měli aktualizovanou renovační strategii, která by měla zahrnovat jasný dlouhodobý výhled českého stavebnictví. Předvídatelnost vývoje jak v oblasti legislativních požadavků na budovy, tak třeba mechanizmů podpory, je pro všechny obory ve stavebním průmyslu klíčová, zejména pak u výrobců materiálů, developerů a realizačních firem.“

Evropská Směrnice o energetické účinnosti (EED) z roku 2012 požaduje, aby členské státy Evropské unie připravily dlouhodobé národní renovační strategie tak, aby byly jednotlivé země lépe připraveny využít rozsáhlý investiční potenciál. Diskuze bude směřována také na revize dvou stěžejních evropských směrnic – o energetické náročnosti budov a energetické účinnosti.

Financování renovací je klíčové, a proto je nutné, aby například bankovní sektor začal vnímat kvalitní renovace budov jako lukrativní prostor pro investice a podpořil tím akceleraci renovací.

tisková zpráva

3 komentáře: „Evropa musí připravit plány na snížení emisí v budovách

 • 27. 5. 2016 (10.51)
  Trvalý odkaz

  Evropa nic nemusí. jen si její politici honí triko a z globálního oteplování vyrobili moderní náboženství ve stylu věř a podvol se tomu. jinými slovy to se nám to přijímá závěry a kecá, když to zaplatí daňový poplatník.
  Každý musíme naopak začít u sebe. Jestliže můj dům nebude potřebovat tolik energie zvenčí, bude postaven v souladu s fyzikálními principy, nastaven správně vůči světovým stranám, ekonomicky využíván a spotřebuje minimum síťově dodávaných zdrojů (elektřina, voda, plyn, dálkové teplo), pak v kombinaci s šetrnou dopravou, zadržováním vody na pozemku a dalšími maličkostmi udělám více, než megalomanské velkohubé konference a dohody.

  Reagovat
 • 20. 5. 2016 (10.16)
  Trvalý odkaz

  Obávám se, že se změnou klimatu se už nic moc dělat nedá, zrovna včera jsem našel článek o tom že hrozí odtátí poměrně značného kusu ledu v Antarktidě, což by vedlo k vzestupu hladiny asi o 2m, měl by být momentálně ohrožován tím že okolní je uhlodáván teplejší vodou.

  Co by mohlo možná výrazně pomoci by bylo kdyby se k ohřevu vody začaly používat kapalinové kolektory, to by mohlo výrazně omezit spotřebu plynu v letních měsících (a také elektřiny). Taky by nemusely být špatná tepelná čerpadla, ale to je otzka jestli je možné je instalovat třeba pro vytápění velkých budov v městech.

  Ovšem existuje jeden zásadní potenciální nepřítel případného výrazného snížení spotřeby tepelné energie v budovách, teplárenství. Pokud by výrazně totiž klesla spotřeba tepla, v mnoha případech by centrální zásobování teplem ztratilo smysl. Což, pokud spotřeba energie spadne výrazně, dává i ekonomický smysl.

  Hlavní by podle mne mělo být zajistit aby se úspory vrazně vyplatily, pak to bude dávat smysl, pokud ale budou chtít realizovat toto snižování spotřeby jen a pouze direktivně, pak to bude špatně.

  Co je ale trochu zvláštní, příjde mi, že EU tak nějak přehlíží velké uhelné elektrárny, pokud je roční spotřeba domu na vytápění něco kolem 7MWh, pak uhelná elektrárna s výkonem 600MW s koeficientem využití 0,5 vyrobí tolik elektřiny jako by spotřebovalo 375 tisíc domů. Pokud bychom to brali jako ekvivalent tepla, pak je to skoro energie potřebná 1,125 domů.

  Vyvstává také otázka, jestli se ke stejnému snižování produkce CO2 chystají i jiné státy, EU se totiž může takty uregulovat k smrti.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *