Šetrná žárovka Pharox 60 vydrží 25 let
V San Francisku, jednom z hlavních center „zeleného průmyslu“ a ekologického přístupu v USA, aktuálně proběhla výstava West Coast Green zaměřená na inovace, stavby, obchod a design. Své výrobky a nápady zde prezentovala celá řada firem. Kromě jiných také Lemnis Lighting se svou šetrnou LED žárovkou Pharox 60.
Ta „žere“ jen šest wattů, přitom svítí jako žárovka s výkonem 60 wattů. Má standardní závit pro běžné „nešetrné“ žárovky, je vyrobena z recyklovatelného materiálu, neobsahuje olovo, měď ani wolfram. Její předpokládaná životnost je 35 000 hodin proti 1000 hodin u běžné žárovky.
Firma Lemnis odhaduje, že pokud by každá americká domácnost vyměnila alespoň jednu 60W žárovku za Pharox, ušetřilo by se 1,4 mld. dolarů na elektřin a 9 mld. KWh ročně. To by znamenalo roční snížení emisí o 5,2 mil. tun. Cena úsporné žárovky je 39,95 dolarů, v hrubém přepočtu asi 700 Kč.
Pharox 60 má v současné době v podstatě jen tři konkurenty – Zetalux EarthLED, Crane GeoBULB a Philips EnduraLED, které jsou však vpodstatě ve všech ohledech horší. Není bez zajímavosti, že zakladatelem společnosti Lemnis je Warner Philips, prapravnuk Antona Philipse, zakladatele společnosti Philips.
Ano také jsem si koupil LED žárovky a nelituji. Vyhlídl jsem si na netu už i jiné, leč jsem dostal i jiné informace a jsem na vážkách. Někde by měla být stále na očích tabulka světelnosti nových typů osvětlení v poměru k léty používaným žárovkám. Docela mne tak zlobí prý zavádějící tvrzení na stránkách http://www.deramax.cz/zarovka-led-150x-e27-230v-10w-bila-360-stupnu/d-72165-c-940/ Nevím podle čeho se řídit. To proto, že jsem běžný spotřebitel. A jako k takovému, by měl být brán zřetel na pohodový, věrohodný nákup nových typů osvětlení a nejen jich. Souhlasíte?
Osobne jsem nekolik LED žarovek koupil ,jenže nekteři výrobci neuměji spravnně navrhnout el. obvod a žarovka nevydrží ani 2 ROKY .V budoucnu LED žarovky vytlači s trhu usporné zahřivky ,které jsou nebespečné protože obsahuji rtut . Mnoho uživatelu po ukončeni životnosti zahřivky ,jí proste vyhodí do komunálniho odpadu jako bežnou žarovku .
Předpokládám, že při zavedení opravdu masové výroby konečná cena ještě řádově klesne. Pakl by semohla tato žárovka rozšířit celkem rychle po celém světě. POmohlo by to v konečném výsledku jak planetě, tak i uživatelům. Otázkou zůstává „teplost“ světla. No uvidíme.
j,jk_uvttknbnnggbn m,m ,,klkklkll,, ,,,k,..zzhhhnnn,,,,,jhjj
No konečně. Čtu pořád maximálně o 40W co stojí tak litr a teď tohle. Jen tak dál.
Docela by mě zajímalo, zda se tento vynález dostane nakonec i na náš trh a jaká bude ve výsledku cena. Při rozumné ceně jistě šetří energií rád každý. :-)